VIDEO | CFR Cluj, demonstraţie de fotbal în Bănie! CS U Craiova tremură serios pentru locul 3

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat sâmbătă, 15 mai 2021, ora 23:25,

Derby-ul din etapa a 8-a a play-off-ului Ligii 1, dintre CS U Craiova şi CFR Cluj, disputat în Bănie, pe ,,Ion Oblemenco”, s-a terminat cu scorul de 1-3.

Golurile partidei dintre Craiova şi CFR Cluj au fost marcate de către Alexandru Păun, în minutele 4 şi 74, dar şi Ciprian Deac, în minutul 68, pentru ardeleni, respectiv Ştefan Baiaram, în minutul 11, pentru olteni.

Prima repriză a jocului din Bănie a început cum nu se putea mai prost pentru olteni, Intrat pe teren în locul lui Gîdea, Alexandru Păun a înscris la prima fază periculoasă avută la poarta celor de la CS U Craiova. Acesta a punctat frumos, cu un şut trimis la colţul lung, cu stângul, fără nicio şansă pentru Pigliacelli.

Avantajul ardelenilor nu a ţinut decât 7 minute. Tânărul Baiaram a prins un şut de senzaţie aproape de vinclul porţii apărate de Sandomierski, de la distanţă, şi a restabilit, în minutul 11 al jocului, egalitatea pe tabela de marcaj.

Mateiu, în minutul 16, printr-un şut de la distanţă, Ivan, în minutul 24 printr-o încercare din careu şi Cîmpanu, în minutul 44, din lovitură liberă, au fost cei mai periculoşi jucători ai oltenilor în prima repriză a jocului, dar nu au reuşit să fructifice ocaziile avute.

Replica celor de la CFR Cluj a venit tot din partea lui Păun, în minutul 34, dar şutul său a fost blocat de colegul Debeljuh, iar scorul primei părţi a fost de 1-1.

Alexandru Păun

Repriza a doua a jocului a început tot cu cei de la CFR Cluj în ofensivă. Păun, în minutul 60 şi Mario Camora, în minutul 64 au ratat primele ocazii ale celei de-a doua reprize.

Minutul 68 o aduce din nou pe CFR Cluj în avantaj. Pasa cu pieptul a lui Debeljuh l-a lăsat singur pe Ciprian Deac cu Pigliacelii, iar acesta l-a executat fără prea mari emoţii şi a dus scorul la 1-2.

Ciprian Deac

CFR Cluj duce scorul la 3-1 în favoarea sa. Alexandru Păun înscrie din nou în minutul 74, după ce a scăpat cu Pigliacelii şi l-a învins din nou cu un şut la colţul lung.

paun-cfr-cluj

Arbitrul Isvan Kovacs pune capăt partidei din Bănie, care se termină cu victoria oaspeţilor şi care se distanţează în fruntea play-off-ului Ligii 1.

În urma rezultatului din această etapă, CFR Cluj rămâne pe primul loc în play-off, cu 48 de puncte acumulate în clasament.

De cealaltă parte, CS U Craiova staţioanează şi ea pe locul 3 în play-off, acolo unde a acumulat până acum 37 de puncte în ierarhie.

Citeşte şi CS U Craiova vrea să schimbe stadionul pentru finala Cupei României! Motivul pentru care oltenii nu mai vor la Ploiești

cfr clujliga 1stefan baiaramu craiovaderbyrealitateaciprian deacplay offalexandru paun