CFR Cluj a risipit visul Ligii Campionilor! Camora: „Am avut ocazii să facem mai mult. Nu am cuvinte”

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat joi, 27 august 2020, ora 00:32,
cfr cluj dinamo zagreb

CFR Cluj a fost eliminată de Dinamo Zagreb în turul doi preliminar al Ligii Campionilor, după un meci dramatic. Campioana României a jucat în superioritate numerică din minutul 51, a ratat un penalty și a pierdut la loviturile de departajare. Căpitanul CFR-ului, Mario Camora, s-a declarat dezamăgit de faptul că echipa lui nu a profitat de ocaziile avute.

La Cluj-Napoca, scorul după 120 de minute a fost 2-2. Pereira (64′) și Debeljuh (90+3′) au înscris pentru CFR, iar Gojak (14′) și Kastrati (78′) au marcat pentru Dinamo Zagreb.

CFR Cluj a jucat în superioritate numerică în minutul 51, după eliminarea lui Theophile-Catherine. Ciprian Deac a ratat un penalty în minutul 52.

La loviturile de departajare, campioana Croației s-a impus cu 6-5. Fundașul Kevin Boli a ratat lovitura decisivă pentru CFR Cluj.

Din păcate, la loterie am pierdut. Dar am avut ocazii să facem mai mult. Ei jucau în zece și noi n-am putut să dăm gol. Dar asta este, trebuie să ridicăm moralul și să ne calificăm în faza următoare din Europa League.

Am luat și gol pe contraatac, când ei erau în zece. Era bine să nu ajungem la penalty-uri. Nu mai am cuvinte pentru acest meci. Trebuia să nu dăm încredere adversarilor, să fim mult mai calmi, să avem posesie. Asta e! Acum trebuie să ne gândim la Europa League.

Nu e o scuză că au lipsit jucători importanți. Suntem toți supărați! Sincer, nu cred că au fost mai buni. Am avut o șansă mare să ne calificăm în turul trei. Trebuia să creăm mai multe ocazii de gol, dar n-am putut„, a spus Mario Camora la DigiSport.