VIDEO | CFR Cluj a învins-o pe FCSB în derby-ul etapei a 13-a și s-a apropiat de lider. Decizii controversate ale arbitrului Istvan Kovacs

Articol de Vlad Ciotoran - Publicat duminică, 13 decembrie 2020, ora 23:53,
cfr2
cfr2

CFR Cluj a învins-o pe FCSB, scor 2-0, duminică seara, pe stadionul „Dr. Constantin Rădulescu” din Cluj, în derby-ul etapei a 13-a a Ligii I.

Meciul a debutat exploziv, iar în minutul 2, oaspeții au cerut penalty la un henț comis de Camora. Moruțan a centrat, dar mingea l-a lovit în mână pe fundașul campioanei en-titre. Arbitru Istvan Kovacs a lăsat însă, meciul să continue.

Prima ocazie a confruntării a aparținut gazdelor. În minutul 21, fostul jucător al FCSB-ului, Chipciu, i-a pasat lui Voițus, care a trimis peste poartă.

Același Chipciu a centrat și în minutul 34, unde Voițus, a fost faultat în careu de Miron. Centralul Kovacs a dictat lovitură de pedeapsă, iar Deac a deschis scorul.

FCSB a încercat să restabilească egalitatea, prin Olaru, care a trimis din foarfecă, în minutul 37, dar pe lângă poartă.

După pauză, FCSB a fost echipa cu ocaziile, dar tot CFR Cluj a înscris. În minutul 55, Iulian Cristea a șutat puțin pe lângă poartă, iar patru minute mai târziu, Man a țintit bara! Bălgrădean a respins de sub bară, în munutul 66. Florinel Coman nu și-a putut învinge fostul coechipier.

Cum ocaziile se răzbună, CFR Cluj s-a distanțat pe tabela de marcaj. Costache a profitat de o gafă în defensive echipei bucureștene și a stabilit scorul final.

În urma aceste victorii, CFR Cluj a urcat pe locul 3 în clasament, cu 27 de puncte. FCSB rămâne lider, cu 30 de puncte, cel puțin până la meciul Universității Craiova, cu UTA Arad, de luni.

fcsb2-0videoderbyetapa 13cfr clujfotbalrealitatealiga i