VIDEO | CFR Cluj a învins-o pe Dinamo și s-a apropiat la un punct de liderul FCSB. Doi jucători eliminați la învinși

Articol de Vlad Ciotoran - Publicat luni, 05 aprilie 2021, ora 22:25,
CFRCluj2
CFRCluj2

CFR Cluj a învins-o pe Dinamo, scor 1-0, luni seara, în epilogul etapei a 29-a a Ligii 1.

Paul Anton a semnat primele ocazii ale partidei disputate în Gruia. Jucătorul oaspeților a trimis spre poarta lui Bălgrădean, în minutele 5 și 6, fără a nimeri spațiul porții. Gazdele au replicat în minutul 27. Păun l-a pus la încercare pe Kongshavn, dar portarul lui Dinamo a respins. Mingea a ajuns la Debeljuh, iar croatul a trimis în bară!

În mnutul 31 Paul Anton a văzut al doilea cartonaș galben și, implicit pe cel roșu. După doar șase minute, Bejan a fost și el eliminat, tot pentru cumul de cartonașe galbene, iar Dinamo a evoluat în nouă jucători.

Unicul gol al partidei a fost marcat în minutul 80. Păun i-a centrat lui Omrani, iar francezul a trimis în poarta lui Kongshavn.

În urma acestui succes, CFR Cluj acumulează 63 de puncte. Campioana en-titre ocupă locul secund în Liga 1, cu un punct mai puțin decât liderul FCSB. În ultima rundă din sezonul regular, CFR Cluj va evolua în deplasare, cu Craiova.

De partea cealaltă, Dinamo ocupă locul 14, cu 27 de puncte. În ultima rundă, jucătorii pregătiți de Gheorghe Mulțescu vor evolua, pe teren propriu, cu Academica Clinceni.

dinamorealitatealiga 1etapa 29cfr clujfotbal1-0