CFR Cluj a câștigat amicalul cu UTA Arad! Goluri superbe ale campioanei României

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat duminică, 11 octombrie 2020, ora 17:44,
cfr uta amical

CFR Cluj a câștigat meciul amical cu UTA Arad, scor 2-0. Adi Păun și Mario Rondon au avut execuții de excepție.

Dan Petrescu i-a trimis pe teren pe: Sandomierski – Susic, Vinicius, Ciobotariu, Latovlevici – Păun, Hoban, Djokovic – Chipciu, Debeljuh, Carnat.

Laszlo Balint a început cu: Balauru – Pleaşcă, Melinte, Benga, Simo – Miculescu, Roşu, Albu, Rusu – Morar, Rus.

0️⃣- 0️⃣ scorul pauzei în ltre CFR Cluj și UTA Arad! Hai CFR!??

Publicată de Fotbal Club CFR 1907 CLUJ-NAPOCA pe Duminică, 11 octombrie 2020

CFR Cluj a deschis scorul în minutul 46. Păun a trecut de Simo și a tras din unghi direct în vinclu.

Publicată de UTA Arad pe Duminică, 11 octombrie 2020

În minutul 73, Rondon l-a surprins pe portarul Moldovan cu un lob și mingea a intrat în plasă cu tot efortul fundașului Benga.

Un test util pentru noi, am jucat împotriva campioanei en-titre, o echipă foarte puternică din toate punctele de vedere. Sunt mulțumit de atitudinea băieților, au înțeles că trebuie să abordăm meciul ca pe unul oficial. Din păcate, diferența s-a făcut în urma a două greșeli individuale foarte mari, iar CFR Cluj e o echipă care nu te iartă când faci cadouri. Însă trebuie să scoatem în relief aspectele pozitive în urma acestui joc de pregătire, am reușit să avem o organizare defensivă bună, am avut câteva ocazii importante, am fost periculoși la fazele fixe și, cel mai important, toți jucătorii sunt sănătoși la finalul acestui meci„, a spus Laszlo Balint, la finalul partidei.

Pentru ambele echipe urmează confruntările din etapa a 7-a din Liga 1. CFR Cluj joacă pe teren propriu cu FC Botoșani, sâmbătă, 17 octombrie, de la ora 21:30. UTA Arad joacă în deplasare cu FC Hermannstadt, duminică, 18 octombrie, de la ora 18:45.