Ce spune Sorana Cîrstea despre revenirea Simonei Halep

Articol de Ionut Dumitrescu - Publicat marți, 26 martie 2024, ora 12:06,
Sorana Cîrstea

Sorana Cîrstea nu a găsit cheia jocului adversarei și a fost eliminată în optimile WTA Miami. La finalul partidei cu Danielle Collins (3-6, 2-6), Sorana a vorbit despre motivele înfrângerii, dar a comentat și pe marginea revenirii Simonei Halep în circuitul feminin de tenis.

Cu o evoluție bună până acum în turneu, Sorana nu și-a găsit cel mai bun nivel la serviciu. Au fost trei breakuri reușite de Collins (unul în primul set și două în al doilea), iar americanca a obținut biletul pentru sferturi.

La finalul partidei, Cîrstea a vorbit despre motivele înfrângerii, sportiva născută la Târgoviște fiind de părere că ar fi trebuit să-și asume mai multe riscuri pentru a putea cu adevărat să-i pună probleme adversarei.

„A fost un meci complicat, nu pot să spun că am jucat prost, dar nu am făcut suficient. A fost un turneu bun. Astăzi, a jucat foarte bine, mult peste ce joacă în mod normal.

După primul set, am simțit că a fost mult mai agresivă, a avut o mică șansă și în setul doi… Trebuia să-mi asum mai multe riscuri” – Sorana Cîrstea, pentru Digisport.

Sorana a atins și subiectul revenirii Simonei Halep în circuitul feminin mondial, Cîrstea fiind de părere că fosta lideră WTA nu a jucat rău contra Paulei Badosa și că în două săptămâni și-ar putea îmbunătăți nivelul jocului.

„Mereu sunt pozitivă, sunt alături de fete, chiar dacă nu mai joc FED Cup (n.r. Billie Jean King Cup) de 6 ani. Mă uit la meciuri, avem o echipă puternică. Cred că Ana joacă (n.r. Ana Bogdan), nu știu dacă și Simona…

Cred că în două săptămâni și Simona va putea să-și îmbunătățească jocul, având în vedere că aici la Miami nu a jucat rău după o pauză atât de lungă.

Ucraina are câteva jucătoare bune, dar România are prima șansă și sper să se califice.

Voi merge câteva zile acasă, la București, abia aștept să-mi văd familia. Apoi, după o săptămână, mă voi întâlni cu noul meu antrenor Albert Costa la Barcelona. Cred că va urma turneul de la Stuttgart, înainte de Madrid”, a încheiat Sorana Cîrstea pentru sursa citată.