Ce primă au avut jucătorii Botoșaniului pentru play-off. Golofca, în lacrimi

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat duminică, 03 martie 2019, ora 20:49,
golofca
golofca

FC Botoșani a ratat calificarea în play-off-ul Ligii 1, după 0-1 în deplasare cu FC Viitorul. Finanțatorul moldovenilor, Valeriu Iftime, a declarat că jucătorii puteau să câștige câte 10.000 RON dacă mergeau în play-off.

La Ovidiu, Houri a înscris în minutul 26. FC Botoșani avea nevoie de minimum un egal pentru a rămâne pe loc de play-off.

Nu e o seară bună pentru noi, botoșănenii. Cred că a jucat bine Viitorul în prima repriză, au fost foarte activi. Sunt trist, îmi vine să îmi pun unghia în gât. Dar nu au putut mai mult. Au fost mult mai buni ca noi. Dacă Golofca reușea să dea gol singur cu portarul…. Dar nu am ce să le reproșez. Din păcate, ne întoarcem iar la lucrurile noastre de zi cu zi, adică la play-out. Aveau niște prime interesante, 10.000 RON de jucător. Suntem o echipă mică, în opinia mea„, a spus Valeriu Iftime la DigiSport.

În minutul 79, Cătălin Golofca a primit o pasă ideală în careu, dar a șutat foarte slab din poziție de unu la unu cu portarul.

Păcat că nu ne-am calificat în play-off. Vreau să-mi cer scuze suporterilor, dacă aș fi marcat la acea fază, cu siguranță eram în play-off. Am muncit enorm, ne-am antrenat, am sperat. 60 de minute am făcut un joc bun… Sunt foarte trist, dar sper să-mi revin curând. Începe un nou campionat pentru noi, vrem să terminăm pe locul 7„, a spus Golofca, vizibil emoționat, la DigiSport.

valeriu iftimefc botosaniviitorulgolofcaplay-outplay offprimaiftimebotoșaniliga 1