Ce a declarat selecționerul Macedoniei de Nord și pe cine a remarcat din echipa României: ”Ei mi-au plăcut”

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat vineri, 26 martie 2021, ora 10:53,
macedonia-de-nord-romania-profimedia-0601244721

România a învins Macedonia de Nord, scor 3-2, într-un meci disputat joi seara, pe Arena Naţională, la debutul în Grupa J a preliminariilor Cupei Mondiale din 2022.

Marcatorii partidei au fost: Florin Tănase, în minutul 28, Valentin Mihăilă, în minutul 50 și Ianis Hagi, în minutul 86, pentru România, respectiv Ademi, în minutul 82 și Trajkovski, în minutul 83, pentru reprezentativa Macedoniei de Nord.

Sursa Foto: Profimedia Images

În ciuda unui eșec amar, selecționerul adversarilor, Igor Angelovski, a văzut lucrurile pozitive din meci ale echipei sale. Macedonia de Nord a avut multe ocazii în meciul de joi seara. Pandev și colegii săi au profitat de greșelile defensive ale trupei pregătite de Mirel Rădoi și au reușit să revină în meci, de la 0-2 la 2-2, în doar două minute.

„Ne-am creat multe șanse de a marca, dar în final n-am reușit să luăm nici măcar un punct. Am fost oaspeții unei echipe care se luptă cu șanse reale la locul secund din Grupa J, dar am arătat că ne putem bate de la egal la egal cu echipele puternice.

Sursa foto: Profimedia Images

Jocul prestat cu România ar trebui să ne motiveze pentru următoarele partide din preliminarii”, a declarat Igor Angelovski, potrivit site-ului UEFA.

Totodată, selecționerul nord-macedonenilor a fost impresionat în mod special de trei jucători pregătiți de Mirel Rădoi: Mihăilă și Ianis Hagi, care au și marcat primul lor gol la naționala României, dar și de Stanciu, care a făcut și el o partidă solidă.

„Am avut ghinion pe final de meci, nu-mi aduc aminte să fi beneficiat de atât de multe oportunități de a marca în fața unui adversar puternic.

Am fi putut să înscriem noi pentru 3-2, dar mingea a ajuns la Ianis Hagi. Mi-au plăcut Mihăilă, un mare talent, Ianis Hagi și Stanciu”, a declarat selecționerul de 44 ani, la conferința de presă organizată la Național Arena.

Următorul meci pentru România va avea loc tot pe Arena Națională, cu Germania, pe 28 martie, de la ora 21:45.