Câștigător surprinzător în Marele Premiu al Austriei la MotoGP

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat duminică, 12 august 2018, ora 17:09,
motogp
motogp

Spaniolul Jorge Lorenzo (Ducati Team) a câştigat Marele Premiu al Austriei la MotoGP, a 11-a etapă a Campionatului Mondial de motociclism.

Spaniolul Marc Marquez (Repsol Honda), liderul clasamentului general, s-a clasat pe locul doi.

Italianul Valentino Rossi (Movistar Yamaha) a făcut o cursă dezamăgitoare și s-a clasat doar pe locul șase.

Italianul Andrea Dovizioso (Ducati) a completat podiumul, în urma cursei de pe circuitul Red Bull Ring de la Spielberg.

Este cea de-a treia victorie din acest sezon pentru Jorge Lorenzo (31 de ani), după cele obţinute în Italia şi la Barcelona.

În clasamentul general MotoGP, Marc Marquez este lider, cu 201 puncte, urmat de italianul Valentino Rossi – 142 puncte şi de Jorge Lorenzo – 130 puncte.

Iată rezultatele complete ale Marelui Premiu de MotoGP al Austriei:

Următoarea cursă va avea loc la 26 august, Marele Premiu de MotoGP al Marii Britanii, pe circuitul de la Silverstone.