VIDEO | Caroline Wozniacki continuă cursa pentru locul 1 WTA. S-a calificat în sferturi la Roma

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat vineri, 18 mai 2018, ora 10:28,
caroline-wozniacki

Caroline Wozniacki (locul 2 WTA) a avut o noapte lungă la Roma! Daneza s-a calificat în sferturile de finală ale turneului pe zgură, după succesul în fața letonei Anastasija Sevastova (20 WTA), scor 6-2, 5-7, 6-3. Wozniacki va reveni pe prima poziție în lume dacă va ajunge în finala competiției din capitala Italiei.

Ultima partidă de joi de la Roma a durat două ore și 16 minute și s-a încheiat după miezul nopții. Wozniacki a avut minge de meci în setul doi, dar Sevastova a reușit trei game-uri consecutive și a trimis partida în decisiv, unde ambele jucătoare au servit foarte bine. Daneza a reușit singurul break la 4-2.

Wozniacki a impresionat în meciul cu Sevastova prin faptul că a variat foarte des loviturile, dar și prin rezistența în schimburile lungi de mingi. Caroline a avut 31 de puncte direct câștigătoare și doar 21 de erori neforțate.

În sferturile de finală ale turneului de categorie Premier 5, Caroline Wozniacki va juca împotriva estonei Anett Kontaveit (locul 26 WTA), nu mai devreme de ora 17:30. Bilanțul confruntărilor directe este 1-1, ambele meciuri fiind disputate pe iarbă.

Caroline Wozniacki (27 de ani) a declarat că joacă fără presiune în turneul de la Roma, la care n-a mai participat din 2015. În acest an, daneza n-a avut prestații strălucite pe zgură (sfert de finală la Istanbul și optimi la Madrid).

Simona Halep, care va juca împotriva franțuzoaicei Caroline Garcia (locul 7 WTA), trebuie să aibă un parcurs mai bun decât Caroline Wozniacki pentru a-și păstra poziția de lider în clasamentul mondial. Miza principală este statutul de cap de serie numărul 1 la Roland Garros, al doilea turneul de Mare Șlem al anului.