Carlos Sainz a câştigat Marele Premiu al Australiei! Max Verstappen a abandonat după 4 ture

Articol de Gigi Grigorescu - Publicat duminică, 24 martie 2024, ora 16:31,
Carlos Sainz

Pilotul spaniol Carlos Sainz Jr. (Ferrari) a trecut primul linia de sosire în Marele Premiu de Formula 1 al Australiei.

Ferrari a realizat dubla la Marele Premiu al Australiei, Carlos Sainz fiind urmat de Charles Leclerc

Cursa a avut loc pe circuitul Albert Park din Melbourne, în faţa a peste 130.000 de spectatori. Sainz i-a devansat pe monegascul Charles Leclerc (Ferrari) şi britanicul Lando Norris (McLaren). Leclerc a realizat cel mai rapid tur (1:19,813).

Cursa a fost marcată de abandonul campionului en-titre şi liderului clasamentului general, neerlandezul Max Verstappen (Red Bull).

Plecat din pole position, el a fost nevoit să se retragă după doar patru ture, din cauza unor probleme mecanice. Este pentru prima dată în ultimii doi ani când triplul campion mondial nu ajunge la linia de sosire.

Alt abandon de marcă este al britanicului Lewis Hamilton, care a avut probleme la motor în turul al 17-lea.

Max Verstappen continuă să fie lider la general, dar avansul a scăzut la doar 4 puncte

Carlos Sainz Jr a plecat în cursă de pe poziţia a 2-a, revenind în competiţie după ce a ratat cursa de la Marele Premiu al Arabiei Saudite, de săptămâna trecută, din cauza operaţiei de apendicită.

În prima cursă a sezonului, în Bahrain, Sainz a ocupat locul al treilea după Max Verstappen şi Sergio Perez, ambii de la Red Bull.

A fost a treia cursă câştigată de pilotul spaniol al lui Ferrari, după cele din 2022 (Marea Britanie) şi Singapore (2023).

Primele locuri în clasamentul piloților sunt ocupate de Verstappen (51p), Leclerc (47p), Sergio Perez (Mexic, Red Bull – 46p) și Sainz (40p). Podiumul la constructori este completat de Red Bull (97p), Ferrari (93p) și McLaren (55p).