Cantonament fără victorie pentru Viitorul! Echipa lui Hagi a jucat astăzi ultimele două meciuri

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat vineri, 24 ianuarie 2020, ora 20:28,
viitorul jagiellonia

Hagi și-a împărțit lotul în două pentru partidele de pregătire cu Ballkani și Jagiellonia, ultimele ale stagiului din Antalya. Echipa sa a încheiat perioada de pauză competițională fără vreo victorie în cele șase jocuri disputate.

În primul meci al zilei constănțenii au fost umiliți de o echipă din Kosovo, Ballkani, liderul campionatului intern după 17 etape jucate. Adversarii s-au impus cu 4-1 singurul gol al Viitorului fiind reușit de Cosmin Matei înrepriza secundă. La pauză, kosovarii conduceau cu 4-0!

Hagi a folosit  următorul 11: Buzbuchi – Mladen, Artean, Buta (82 Dussaut), Grosu – Achim, Iacob (82 Țîru), Matei – Chițu (82 Rivaldinho), Munteanu, Ganea (85 Pitu).

Al doilea joc la zilei a însemnat un duel cu polonezii de la Jagiellonia, terminat la egalitate 1-1. Ambele goluri s-au marcat rapid în meci. Rivaldinho a deschis scorul în minutul 3, apoi adversarii egalând după alte 8 minute.

Echipa de start a fost următoarea: Căbuz – Damian, Țîru, Ghiță, De Nooijer – Ciobanu (60 Iacob), Malcom (60 Artean), Bîrnoi (46 Mladen) – Iancu, Zoua (46 Pitu), Rivaldinho.

Cele două jocuri au încheiat cantonamentul din Turcia pentru echipa lui Hagi care a înregistrat acolo următoarele rezultate:

FC Viitorul – Young Boys Berna 0-1

FC Viitorul – Olimpik Donetsk 1-2

FC Viitorul – Sturm Graz 0-0

FC Viitorul – Partizan Belgrad 0-1

FC Viitorul – Ballkani 1-4

FC Viitorul – Jagiellonia 1-1