Când fotbalul e simplu. Budescu, decisiv în meciul Clinceni – Astra!

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat vineri, 13 septembrie 2019, ora 18:49,
budescu astra tamas

Astra a remizat 1-1, la Călărași, în partida cu Academica Clinceni. Giurgiuvenii au terminat meciul în inferioritate numerică.

Ilfovenii au avut prima ocazie a meciului. În minutul 9, Vojtus a ratat din câțiva metri, după o centrare foarte bună primită de la Buziuc.

Echipa din Clinceni a deschis scorul în minutul 32, cu ajutorul lui Gabi Tamaș. Fostul internațional a ajuns la cel de-al doilea autogol de când a revenit în campionatul intern, la Astra.

Budescu a fost cel datorită căruia Astra a evitat înfrângerea.

În prelungirile primei reprize, Budescu a încercat specialitatea casei, gol direct din corner, iar mingea trimisă cu efect puternic a fost deviată în propria poartă de Popescu.

Din minutul 75, Astra a jucat în inferioritate numerică.

Radunovic a greșit flagrant, a pierdut mingea, după care a faultat, arbitrul Florin Andrei considerând că a comis abaterea în postură de ultim apărător.

Astra merge în linie după 9 etape, având 3 victorii, 3 remize și 3 înfrângeri, golaveraj 11-11 și 12 puncte.

Clinceni face 6 puncte, cu unul mai mult decât Chindia și Voluntari, ultimele două clasate, care au un meci mai puțin disputat.