Campioana României și-a aflat adversara din turul trei preliminar al Europa League

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat joi, 17 septembrie 2020, ora 22:40,

CFR Cluj va întâlni echipa suedeză Djurgarden FC în turul trei preliminar al Europa League. Campioana Suediei s-a chinuit în meciul cu o echipă din Gibraltar, Europa FC, câștigat cu scorul de 2-1.

Confruntarea Djugarden FC – CFR Cluj este programată joi, 24 septembrie, în manșă unică.

⚽️ Djugarden FC a câștigat cu 2-1 duelul cu Europa FC din Turul 2 Preliminar UEL și va fi gazdă în duelul cu CFR Cluj de joi, 24 septembrie!Hai CFR! ?

Publicată de Fotbal Club CFR 1907 CLUJ-NAPOCA pe Joi, 17 septembrie 2020

Djurgarden a avut un meci neașteptat de greu cu Europa FC. După 60 de minute, scorul era egal, 1-1, după reușitele lui Edwards (42′) și Gallardo (57′). Echipa din Gibraltar a ratat un penalty în minutul 40.

Golul victoriei pentru campioana Suediei a venit în minutul 69, în urma unei lovituri de la 11 metri, transformată de către Ulvestad.

Djurgardens, club fondat în 1899, are 12 titluri de campioană a Suediei. În sezonul 2019-2020, a câștigat titlul la mare luptă, cu un singur punct avans față de Malmo și Hammarby.

Djurgardens are doi antrenori principali: Kim Bergstrand și Thomas Lagerlof. Echipa joacă pe un stadion superb, de 30.000 de locuri, în capitala Suediei, Stockholm. Terenul este un mixt de iarbă naturală și artificială.

Cei mai valoroși jucători sunt mijlocașul central Fredrik Ulvestad (1,2 milioane de euro) și fundașul central Jacob Une Larsson (1 milion de euro).

Potrivit Transfermarkt, tot lotul celor de la Djurgardens valorează 12 milioane de euro, spre deosebire de 23 de milioane de euro la CFR Cluj.