VIDEO | Calificare cu emoții pentru Portugalia în optimile Cupei Mondiale. Spania a remizat cu Marocul

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat luni, 25 iunie 2018, ora 23:07,
Quaresma
Quaresma

Portugalia și Iran au remizat, scor 1-1, în grupa B a Cupei Mondiale din Rusia. În celălalt meci, Spania a remizat neașteptat cu Marocul, scor 2-2.

La Saransk, Ricardo Quaresma a înscris un gol superb în minutul 45. Mijlocașul a șutat cu exteriorul de la marginea careului, iar mingea s-a dus către vinclu.

În minutul 53Cristiano Ronaldo a ratat un penalty obținut tot de el, după un fault al lui Ezatolahi.

Iranul a egalat în minutul 90+3, după ce Ansarifard a tranformat o lovitură de la 11 metri. Soares a comis henț în careu.

În minutul 90+5, Mehdi Taremi a ratat o șansă uriașă, trimițând pe lângă poartă din interiorul careului, fiind singur cu portarul. Dacă Iranul câștiga, obținea calificarea în optimi în detrimentul Portugaliei.

Iran: Beiranvand – Ramin, M. Hosseini, Pouraliganji, Hajsafi (Mohammadi 56′) – Taremi, Jahanbakhsh (Ghoddos 70′), Ezatolahi (Ansarifard 76′), Ebrahimi, Amiri – Azmoun. Selecţioner: Carlos Queiroz.

Portugalia: Patricio – Soares, Pepe, Fonte, Guerreiro – Quaresma (B. Silva 70′), William Carvalho, Adrien Silva, J. Mario (Moutinho 84′) – Andre Silva (Guedes 90+6′), C. Ronaldo. Selecţioner: Fernando Santos.

La Kaliningrad, Boutaib a deschis scorul în minutul 14 pentru Maroc, profitând de o neînțelegere între Sergio Ramos și Andres Iniesta.

Spania a egalat în minutul 19, prin Isco. Diego Costa și Andres Iniesta au combinat excelent, iar mijlocașul Barcelonei a intrat în careu și i-a pasat lui Isco.

Youssef En Nesyri a adus Maroc în avantaj în minutul 81. Atacantul de la Malaga a reușit o lovitură de cap către vinclu, în urma unui corner.

În minutul 90+3, Iago Aspas a înscris cu călcâiul din centrarea lui Dani Carvajal.

Spania: De Gea – Carvajal, Pique, S. Ramos, Alba – Busquets, Thiago Alcantara (Asensio 74′) – D. Silva (Rodrigo 84′), Iniesta, Isco – D. Costa (Aspas 74′). Selecţioner: Fernando Hierro.

Maroc: Munir – Dirar, Da Costa, Saiss, Hakimi – El Ahmadi, Boussoufa – Amrabat, Belhanda (Fajr 64′), Ziyech (Bouhaddouz 85′) – Boutaib (En Nesyri 72′). Selecţioner: Herve Renard.

În urma acestor rezultate, Spania și Portugalia se califică în optimi din grupa B.