Câinii mușcă în playout! Dinamo începe cu victorie!

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat vineri, 08 martie 2019, ora 22:30,
Dan-Nistor
Dan-Nistor

Câinii s-au impus cu 2-0 în partida cu Dunărea Călărași, iar trupa lui Rednic face primul pas spre câștigarea playout-ului, noul obiectiv asumat în Ștefan cel Mare.

Dunărea n-a făcut valuri prea mari în Groapă. Dinamo a deschis scorul în minutul 24. Atmane a recuperat o minge la mijlocul terenului și l-a lansat pe Nistor, iar căpitanul dinamovist a șutat perfect, dintre doi adversari, pentru 1-0.

Vezi aici faza golului

Elevii lui Dan Alexa l-au încercat pe Mandanda cu câteva șuturi de la distanță. Portarul dinamovist a păstrat însă poarta neatinsă, deși a avut câteva intervenții comice, mingea lovindu-l în genunchi sau în piept.

Dinamo a fost aproape de golul al doilea prin Papazoglou și Ioan Filip. Până la urmă, tot Montini, golgeterul lui Rednic, l-a învins pe Calancea. Abia în prelungiri, din pasa lui Zenke.

Vezi aici golul

Dinamo urcă deocamdată pe primul loc în play-out, cu 19 puncte. Dunărea Călărași rămâne pe locul de baraj, cu 12 puncte.