Buzărnescu și Niculescu, eliminate în optimi la Beijing

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat marți, 02 octombrie 2018, ora 09:48,
Buzarnescu-Niculescu

Mihaela Buzărnescu și Monica Niculescu au ratat calificarea în sferturile de finală ale turneului de la Beijing, în proba de dublu. România rămâne fără reprezentante în competiția din China.

Buzărnescu și Niculescu au fost învins de perechea Alicja Rosolska/Abigail Spears (Polonia/SUA), scor 4-6, 6-4, 11-9.

Cele două românce au jucat mai bine și au ratat mai multe oportunități imense. În setul doi, Mihaela și Monica au condus cu 3-1. În super tie-break, Buzărnescu și Niculescu au avut 9-5 și implicit patru mingi de meci, dar a urmat o cădere inexplicabilă.

Pentru victoria din primul tur la Openul Chinei, Mihaela Buzărnescu şi Monica Niculescu vor primi un cec de 24.830 dolari şi 120 puncte WTA.

Mihaela Buzărnescu (30 de ani) s-a recuperat recent după accidentarea gravă din luna august. La Montreal, românca a suferit o ruptură la unul dintre ligamentele piciorului drept.