VIDEO | Buzărnescu A SPULBERAT-O pe Sakkari și a obținut TITLUL la San Jose. E cea mai IMPORTANTĂ victorie a carierei

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat duminică, 05 august 2018, ora 23:36,
Buzarnescu titlu

VICTORIE BUZĂRNESCU! Mihaela se impune CATEGORIC (6-1, 6-0) în finala turneului WTA Premier de la SAN JOSE și reușește CEA MAI IMPORTANTĂ VICTORIE A CARIEREI! Buzărnescu, care a câștigat PRIMUL TITLU WTA este acum pe LOCUL 20 în lume și visează la TURNEUL CAMPIOANELOR, de la Singapore.

Buzărnescu – Sakkari 5-0. Mihaela joacă absolut senzațional, iar Sakkari pare exasperată de loviturile româncei. Deși și-a îmbunătățit jocul față de debutul meciului, jucătoarea din Grecia pare și ea resemnată: Mihaela e la un singur game de cel mai important succes al carierei!

BREAK BUZĂRNESCU! Mihaela reușește un nou break și face 3-0, după ce Sakkari comite o dublă greșeală. Adversara româncei își cheamă antrenorul, într-un moment extrem de dificil. Buzărnescu se apropie de câștigarea finalei de la San Jose.

BREAK BUZĂRNESCU! Mihaela e de neoprit și începe perfect setul al doilea, după ce reușește break-ul încă din start. Buzărnescu – Sakkari 6-1, 1-0.

SET 2

INFO: Dacă o bate pe Sakkari, Buzărnescu va fi de azi pe locul 20 în lume.

SET BUZĂRNESCU! Mihaela se impune clar, scor 6-1, însă Sakkari dă semne că poate reveni în meci, după ce a jucat mult mai bine pe finalul setului și a pus-o serios în dificultate pe româncă. De altfel, Buzărnescu a valorificat abia a 5-a mingea de set pe care a avut-o.

Buzărnescu conduce acum cu 5-0 și e la un singur game de câștigarea primului set, unul pe care îl domină categoric.

BREAK BUZĂRNESCU! Mihaela face spectacol, reușește un nou break și profită de faptul că adversara ei pare depășită complet de miza meciului. Primul set e tot mai aproape, Buzărnescu are 4-0.

Buzărnescu – Sakkari 3-0. Pe propriul serviciu, Buzărnescu nu îi lasă nicio șansă adversarei. Sakkari nu face niciun punct, iar Mihaela conduce clar, 3-0, după mai puțin de 10 minute.

BREAK BUZĂRNESCU! Mihaela are un start perfect în finală și reușește să facă break-ul încă din start. Românca are un mare avantaj, jucătoarea din Grecia fiind la prima finală din carieră.

Buzărnescu – Sakkari 1-0. Mihaela se impune destul de clar pe propriul serviciu și este aplaudată de fanii români prezenți în tribune.

UPDATE 00:01: Începe finala de la San Jose, dintre Buzărnescu și Sakkari. Mihaela este la serviciu!

Mihaela Buzărnescu e în finală la San Jose, acolo unde va da peste Maria Sakkari, locul 49 în lume.

Maria Sakari a trecut, în semifinale, de americanca Danielle Rose Collins, locul 42 WTA, scor 3-6, 7-5, 6-2.

Mihaela Buzărnescu şi Maria Sakkari nu au mai fost adversare în circuitul WTA.

Dacă va câştiga turneul, Buzărnescu va obţine 136.695 de dolari şi 470 de puncte. Dacă va pierde finala, ea va primi 72.835 de dolari şi 305 puncte.