BREAKING NEWS-VIDEO | Simona Halep, eliminată de la Gippsland Trophy! Românca a acuzat probleme medicale

Articol de Vlad Ciotoran - Publicat vineri, 05 februarie 2021, ora 10:28,
Simona Halep

Jucătoarea română de tenis Simona Halep (29 de ani, locul 2 WTA) a fost eliminată de la Gippsland Trophy, în sferturile de finală. Românca a fost învinsă de Ekaterina Alexandrova (26 de ani, 33 WTA), scor 2-6, 1-6, vineri dimineață, după 60 de minute de joc. Halep a acuzat dureri la spate.

Simona Halep a condus cu 2-0 în primul set, dar Ekaterina Alexandrova a obținut șase game-uri la rând. În setul secund, rusoaica a profitat de problemele medicale ale sportivei din Constanța și a câștigat al doilea act, cu 1-6.

Alexandrova a câștigat nu mai puțin de 9 game-uri la rând până când Halep să câștige unul.

Cele două sportive urmau să se întâlnească joi dimineaţă, dar meciul a fost amânat 24 de ore.

Simona Halep s-a calificat în sferturile de finală de la Gippsland Trophy, în urma victoriei, scor 6-2, 6-4, în fața Laurei Siegemund.

Următoarea competiție la care va participa Simona Halep este Australian Open. Primul turneu de Grand Slam al anului se va desfășura între 8 și 20 februarie. Cea mai bună performanţă a româncei la AO a fost finala din 2018.