BREAKING NEWS | S-a decis! Finala Craiova – CFR poate fi decisă la lovituri de departajare! Prima reacție a oltenilor

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat luni, 03 august 2020, ora 17:41,
Craiova CFR
Craiova CFR

Comitetul Executiv al FRF a luat o decizie importantă, cu doar câteva ore înaintea finalei pentru titlu Universitatea Craiova – CFR Cluj!

Oltenii și ”feroviarii” se înfruntă în această seară, de la ora 20:30, pe arena ‘Ion Oblemenco’, în ultima etapă din play-off-ul Ligii 1.

În cazul în care partida se va încheia la egalitate, vor exista două reprize de prelungiri, iar, dacă nicio echipă nu se va impune după 120 de minute, câștigătoarea meciului se va decide în urma loviturilor de departajare de la 11 metri!

”Meciul din seara aceasta se va disputa în regim de finală de Cupă. La un eventual scor egal se vor disputa prelungiri și dacă egalitatea persistă se vor executa lovituri de la 11 metri.” au anunțat oltenii pe Facebook.

⚔️ Meciul din seara aceasta se va disputa în regim de finală de Cupă. La un eventual scor egal se vor disputa prelungiri…

Publicată de Universitatea Craiova pe Luni, 3 august 2020

Decizia luată de Comitetul Executiv al FRF nu l-a luat prin surprindere pe Sorin Cârțu. Oficialul oltenilor discuta despre această posibilitate de o bună perioadă de timp, însă nu concepe ca formația sa să piardă în această seară.

”Am înțeles că așa va fi, cu prelungiri și penalty-uri la egal. Eu chiar discutam despre acest scenariu acum câteva săptămâni, cu niște apropiați. Asta e, cum se decide, așa jucăm.

Nu vreau să mă gândesc că pierdem. La momentul ăsta, sunt conectat pe o victorie, indiferent că vine după prelungiri, după penalty-uri.” a declarat Sorin Cârțu, președintele Universității Craiova, la DigiSport.