BREAKING NEWS | Ionel Gane a demisionat de la Dinamo: ,,Mă opresc aici! E nevoie de o schimbare”

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat luni, 15 martie 2021, ora 23:57,
gane
gane

Partida din etapa a 27-a a Ligii 1, dintre Dinamo Bucureşti şi FC Argeş, disputată în Ştefan cel Mare, s-a terminat cu victoria oaspeţilor, scor 2-1.

Golurile partidei au fost marcate de Robert Grecu, în minutul 28, din pasa lui Malele, care ulterior a punctat din penalty, în minutul 84, pentru FC Argeş, respectiv Vlad Achim, în minutul 71, pentru Dinamo, după ce a prins un şut care nu i-a dat nicio şansă portarului advers.

La finalul jocului, Ionel Gane şi-a anunţat demisia de la clubul din Ştefan cel Mare. Acesta a declarat că echipa are nevoie de o schimbare în acest moment, iar dacă ar fi câştigat meciul cu FC Argeş, tehnicianul spune că ar fi rămas în continuare la echipă.

,,A fost ultimul meci, eu mă opresc aici. Le-am mulţumit pentru momentele bune, dar e nevoie de o schimbare. Nu am ce să le reproşez la meciul de astăzi, am dominat, dar ne-a lipsit golul doi. Am luat decizia imediat după meci. Rămâne între noi cum au reacţionat băieţii. Dacă astăzi câştigam, rămâneam. Cred că e nevoie de o schimbare. Eu am făcut ce am putut, am rămas în momentele grele, dar asta a fost. Suporterii au dreptate când echipa nu merge.

Sursa Foto: Profimedia Images

Ei m-au rugat să rămân în iarnă, încă nu am vorbit cu cei din DDB, dar o să vorbesc. Poate cine va veni va aduce un alt suflu, o altă doză de încredere. Eu mi-am asumat atunci când am rămas, într-o situaţie dificilă, dar rezultatele nu mă mulţumesc pe mine, ca antrenor. Nu a fost prea mult pentru mine, dar am trecut prin multe. M-am confruntat cu multe probleme. Am respect pentru cei din DDB şi pentru toţi suporterii, pentru că fără ei era mult mai rău. Nu am niciun regret. Tot ce am făcut, am făcut ce am simţit. Mă bucur că am avut puterea şi curajul să merg înainte într-o situaţie foarte grea. Le mulţumesc tuturor! ”, a declarat Ionel Gane, la finalul jocului cu FC Argeş.

După acest meci, Dinamo rămâne pe locul 14 în Liga 1, cu 27 de puncte acumulate în cele 27 de meciuri disputate în campionat.

De cealată parte, FC Argeş se află pe locul 7 în Liga 1, cu 36 de puncte adunate în cele 27 de meciuri jucate până în prezent.

Citeşte şi VIDEO | Dinamo nu îşi revine în Liga 1! ,,Câinii” ajung la 7 meciuri fără victorie în campionat, după eşecul cu FC Argeş