VIDEO | Brazilia, succes în prelungiri cu Costa Rica! Coutinho a fost omul decisiv. Neymar scrie istorie!

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat vineri, 22 iunie 2018, ora 16:50,
Neymar Costa Rica

Brazilia a învins Costa Rica (2-0) cu două goluri înscrise în prelungiri, iar vedetele lui Tite au 4 puncte după primele două meciuri de la Campionatul Mondial.

După egalul cu Elveția (1-1), Brazilia a dezamăgit și în al doilea meci de la Mondiale, chiar dacă a ratat ocazii mari. Gabriel Jesus a avut un gol anulat în minutul 26, iar primul șut pe spațiul porții adverse a venit în minutul 41, atunci când Marcelo nu i-a dat emoții lui Navas.

După pauză, Brazilia s-a aruncat în atac: Navas a intervenit excelent la șutul lui Neymar, iar apoi Gabriel Jesus a trimis în bară.

Neymar a cerut penalty

Brazilia a atacat cu toate liniile pe final, Neymar a solicitat penalty după ce a simulat evident, însă nu s-a mai dat lovitură de la 11 metri, după ce arbitrul a cerut proba video.

În cele din urmă, Coutinho a fost decisiv și a înscris în prelungiri din careu, iar apoi Neymar a punctat și el, din fața porții, la ultima fază a meciului, Brazilia reușind să se impună cu 2-0.

Starul lui PSG a devenit al treilea marcator din istoria naționalei Braziliei, după ce l-a depășit pe Romario.

În ultima etapă, sud-americanii vor întâlni Serbia.

ECHIPELE:

Brazilia: Alisson – Fagner, Silva, Miranda, Marcelo – Paulinho (Firmino ’68), Casemiro, Coutinho – Willian (Douglas Costa ’46), Gabriel Jesus (Fernandinho ’90+3), Neymar

Selecţioner: Tite

Costa Rica: Navas – Gamboa (Calvo ’75), Acosta, Gonzalez, Duarte, Oviedo – Venegas, Guzman (Tejeda ’83), Borges, Bryan Ruiz – Urena (Bolanos ’54)

Selecţioner: Oscar Ramirez

brazilia elvetiacampionatul mondialBrazilia Serbiacosta ricaBrazilia Mondialebrazilia