Bratu a pus tunurile pe jucători, după eșecul de la Craiova. „Trebuie să ne trezim. Nu așa funcționează lucrurile”

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat duminică, 02 septembrie 2018, ora 12:44,
bratu-2
bratu-2

Antrenorul lui Dinamo, Florin Bratu, a fost vehement la adresa jucătorilor săi după eșecul din deplasare cu Universitatea Craiova, scor 0-3. Bratu este iritat de frecvența greșelilor mari din defensiva ‘câinilor roșii’.

Într-un meci echilibrat, cu multe ocazii de gol, oltenii au înscris prin Elvir Koljic (45+2′) şi Alexandru Mitriţă (69′, 75′).

Am făcut o primă repriză bună, dar nu e suficient acest lucru. Nu am reușit să înscriem, am avut o bară. Am primit acel gol la ultima fază. Mă deranjează că jucătorii mei sunt responsabili la fazele defensive și nu vorbesc numai de fundași. Trebuie să ne trezim. Dinamo joacă, dar nu e de ajuns.

Sper ca jucătorii să își dea seama că nu așa funcționează lucrurile și că trebuie să facă mai mult pe teren. E binevenită pauza. Nu învățăm din lucruri, la antrenamente dăm senzația că înțelegem, dar la meciuri încă clacăm și asta mă doare cel mai tare.

Craiova a făcut un joc de așteptare, are jucători buni, calitatea individuală a făcut diferența. Scorul este destul de mare pentru ce s-a realizat pe teren. O să o vedeți pe Dinamo în play-off!„, a spus Bratu, după meci, pentru DigiSport.