Bogdan Burcea, după cucerirea Cupei EHF: „Munca noastră a fost răsplătită așa cum nu speram!”

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat vineri, 11 mai 2018, ora 21:56,
craiova3
craiova3

Bucurie mare în această seară la Craiova. Handbalistele pregătite de Bogdan Burcea au realizat o performanță istorică. SCM Craiova s-a impus cu 30-25 în returul cu Vipers Kristiansand și a câștigat în premieră Cupa EHF.

În tur a fost 26-22 pentru formația norvegiană.

La finalul meciului disputat cu 4.000 de fani în Polivalenta din Craiova și alte câteva mii pe esplanada din fața sălii, antrenorul Bogdan Burcea și-a manifestat bucuria imensă pengtru cucerirea trofeului.

„Emoții am avut pe parcursul întregului sezon competițional, vorbesc de Cupa EHF. Am întâlnit echipe puternice, mă bucur că am reușit să cîștigăm această cupă, să dovedim că handbalul românesc există, alături de CSM București evident, la cel mai mare nivel. Sper ca și Potaissa Turda să ne urmeze exemplul și să punem handbalul românesc acolo unde merită. Mă bucur pentru comunitatea mea, pentru acest oraș, pentru fetele mele.

Munca noastră a fost răsplătită așa cum nu speram”, a spus la Digi Sport tehnicianul proaspetei câștigătoare a Cupei EHF.