BLOG | Europa League, runda a 5-a. PAOK și Răzvan Lucescu, eșec dur cu Chelsea

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat joi, 29 noiembrie 2018, ora 23:50,
chelsea-stadion

UPDATE 00:00 În urma rezultatelor din această seară, Bayer Leverkusen, FC Zurich, RB Salzburg, Zenit Sankt Petersburg, Dinamo Zagreb, Fenerbahce Istanbul, Arsenal Londra, Sporting Lisabona, Betis Sevilla, Eintracht Frankfurt, Lazio Roma, Dinamo Kiev și Chelsea Londra s-au calificat în 16-imile de finală ale Europa League.

UPDATE 23:51 Final de seară în grupele Europa League. Meci de coșmar pentru PAOK Salonic, care a jucat în zece oameni din minutul 7. În schimb, fanii greci au fost la înălțime pe Stamford Bridge.

UPDATE 23:38 Standard Liege conduce Sevilla cu 1-0 și are avantaj numeric. La acest scor, belgienii i-au egalat pe spanioli în clasament. Răzvan Marin a fost introdus pe teren în minutul 43.

UPDATE 23:35 Chelsea – PAOK 4-0 | Ibericul Alvaro Morata a înscris în minutul 78.

UPDATE 23:17 Chelsea – PAOK 3-0 | Mijlocașul Callum Hudson-Odoi (18 ani) a reușit primul său gol pentru echipa de seniori a londonezilor.

UPDATE 22:50 Iată scorurile de la pauză:

UPDATE 22:40 Chelsea – PAOK 2-0 | Olivier Giroud a înscris în minutul 37.

UPDATE 22:30 Chelsea – PAOK 1-0 | Olivier Giroud a deschis scorul.

UPDATE 22:15 Misiune aproape imposibilă pentru PAOK pe Stamford Bridge! Grecii au rămas în inferioritate numerică din minutul 7, după eliminarea lui Evgen Khacheridi.

Chelsea atacă în valuri și are o ocazie de gol la aproximativ două minute.

UPDATE 21:50 S-au încheiat cele 14 meciuri programate de la ora 19:55. Sporting Lisabona, echipă deja calificată în faza următoare, a făcut spectacol în Azerbaidjan.

UPDATE 21:45 Iată echipele de start din meciul Chelsea – PAOK:

UPDATE 21:35 AC Milan ‘și-a spălat păcatele’ în meciul cu Dudelange și conduce cu 5-2.

UPDATE 21:05 ȘOC pe San Siro! AC Milan – Dudelange 1-2. Turpel, autorul a două goluri cu CFR Cluj, a înscris în minutul 49.

UPDATE 20:55 Iată golul fabulos înscris de Dudelange pe ‘San Siro’ din Milano. Luxemburghezii nu au acumulat niciun punct în grupă.

Cutrone a deschis scorul în minutul 21 pentru AC Milan.

UPDATE 20:50 Rezultatul din partida BATE Borisov – MOL Vidi este convenabil pentru PAOK Salonic. La acest scor, bielorușii și ungurii au câte 6 puncte. Echipa lui Răzvan Lucescu are 3 puncte, dar va juca la Londra cu Chelsea, de la ora 22:00.

UPDATE 20:45 Este pauză în cele 14 meciuri care au început la ora 19:55. Surpriză mare pe San Siro! AC Milan are probleme cu luxemburghezii care au eliminat campioana României, CFR Cluj.

UPDATE 19:50 Cosmin Moți este titular pentru Ludogoreț în meciul din Germania cu Bayer Leverkusen. Claudiu Keșeru este doar rezervă.

UPDATE 19:45 S-au încheiat primele două partide. Dinamo Kiev a învins FC Astana cu 1-0 (Verbic 29′), iar Rapid Viena s-a impus în deplasare cu Spartak Moscova, scor 2-1 (Muldur 80′, Schobesberger 90+1′ / Ze Luis 20′).

UPDATE 18:00 Au început primele meciuri ale serii: Spartak Moscova – Rapid Viena și Astana – Dinamo Kiev.

24 de meciuri sunt programate în această seară în grupele Europa League, etapa cu numărul cinci. PAOK Salonic, echipa antrenată de către Răzvan Lucescu, are o misiune dificilă pe arena Stamford Bridge, împotriva lui Chelsea Londra.

Înaintea acestei runde, PAOK este pe ultimul loc în Grupa L, cu doar trei puncte. Chelsea are maximum de puncte și este deja calificată în faza următoare a competiției.

Londonezii vin după derby-ul cu Tottenham, pierdut în deplasare cu 1-3. Peste trei zile, echipa antrenată de către italianul Maurizio Sarri are un alt derby londonez în Premier League, cu Fulham. Prin urmare, Chelsea va folosi mai multe rezerve în această seară.

PAOK Salonic a avut un parcurs aproape perfect în campionat, 10 victorii și o remiză, fiind pe primul loc în clasamentul din Grecia. Trupa lui Răzvan Lucescu a dezămăgit în Europa League, în special în ‘dubla’ cu MOL Vidi. Au fost două victorii pentru formația maghiară, 2-0 și 1-0.

Aproximativ 4.000 de suporteri greci sunt așteptați la meci. „Nu renunțăm niciodată!”, a fost mesajul clubului PAOK, întărit de declarațiile lui Răzvan Lucescu.

Chelsea este o echipă mare, vine din cel mai bun campionat al lumii. Cred că trecem printr-o perioadă bună, avem un nivel ridicat de încredere după ce am realizat până acum în acest an. Într-un duel cu Chelsea, este greu să spunem că vom câştiga. Nu putem spune acum că nu avem dorinţa de a lupta în Europa League. Este evident că avem o cu totul altă abordare pentru meciurile din campionat.

S-au întâmplat multe lucruri începând cu titlul pe care l-am câştigat, iar apoi l-am pierdut în urma unei decizii. Aceste două puncte de penalizare, care au fost greu de dus în perioada anterioară, pentru că fiecare pas greşit pe care l-am fi făcut, ne-ar fi costat scump. Fiţi siguri că fiecare jucător, dacă vă duceţi şi îl întrebaţi dacă vrea să joace, va spune că îşi va da viaţa în teren„, a spus antrenorul român, în cadrul unei conferințe de presă.

Echipe probabile:

Partida Chelsea – PAOK va începe la ora 22:00.

Tot în această seară, Ludogoreț Razgrad, echipa la care joacă Claudiu Keșeru și Cosmin Moți, are un meci fără miză cu Bayer Leverkusen. Înaintea confruntării din Germania, Zurich și Leverkusen sunt calificate în faza următoare.

Răzvan Marin are șanse mici să joace în partida Standard Liege – FC Sevilla, din cauza unei accidentări la gleznă. Belgienii au 6 puncte în Grupa J, iar spaniolii au 9 puncte.