BLOG | Debut cu victorie pentru România la Campionatul European de handbal

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat sâmbătă, 01 decembrie 2018, ora 19:25,
romania-handbal feminin

UPDATE 20:40 Iată programul României la Campionatul European din Franța:

• 3 decembrie, ora 19:00 România – Germania
  • 5 decembrie, ora 22:00 România – Norvegia

UPDATE 20:37 România se află într-o grupă cu Cehia, Norvegia și Germania. Un loc între primele trei asigură calificarea în grupa principală.

UPDATE 20:35 Eliza Buceschi (9 goluri) și Cristina Neagu (8 goluri) au fost cele mai bune marcatoare pentru România.

UPDATE 20:30 Final de meci! România învinge Cehia cu 31-28.

UPDATE 20:24 Emoții pe final pentru România! Cehoaicele se apropie la două goluri, 26-28.

UPDATE 20:17 România – Cehia 28-24, cu șase minute înainte de final. Eliza Buceschi este surpriza plăcută în această seară! Este cea mai bună marcatoare a ‘tricolorelor’, cu 8 goluri.

UPDATE 20:05 Moment dificil pentru ‘tricolore’, iar Martin Ambros a cerut time-out! Am avut avantaj de 9 goluri, dar cehoaicele au redus din handicap. Este 23-19.

UPDATE 20:01 România – Cehia 23-16, în minutul 40. Cristina Neagu are o eficiență de 88% (a înscris 7 goluri din 8 aruncări).

UPDATE 19:38 Este pauză în partida România – Cehia. Scorul e 17-11 pentru România.

UPDATE 19:28 Primul moment dificil pentru România, care evoluează în inferioritate numerică, după ce Aneta Udriștioiu a primit o eliminare de 2 minute.

UPDATE 19:25 România – Cehia 13-9, după 23 de minute de joc. Cristina Neagu a reușit 4 goluri.

UPDATE 19:08 Debut excelent pentru România. Este 6-2, după opt minute. Cristina Neagu este de neoprit!

UPDATE 19:02 A început meciul România – Cehia! Este 1-1 după două minute. Cristina Neagu a înscris pentru ‘tricolore’.

UPDATE 18:40 Surpriză uriașă în grupa României! Campioana europeană en-titre și marea favorită la câștigarea trofeului în acest an, Norvegia, a fost învinsă de Germania, scor 32-33.

La Brest, Norvegia a condus la pauză cu 16-15. A fost echilibru până aproape de finalul partidei.

UPDATE 18:30 În 2017, Cehia a eliminat România în optimile de finală ale Campionatului Mondial, scor 28-27. „Tricolorele” au condus pe tabelă timp de 57 de minute.

În jumătate de oră, jucătoarele pregătite de către Ambros Martin au șansa revanșei împotriva sportivelor din Cehia.

A început Campionatul European de handbal feminin din Franța, iar România joacă primul meci chiar de Ziua Națională, împotriva Cehiei.

Apoi, echipa noastră va da peste Germania (3 decembrie) și Norvegia (5 decembrie), obiectivul fiind locurile 1-6.

Acum 8 ani, România a luat medalia de bronz la Campionatul European, care se va încheia pe 16 decembrie.

„E meciul de debut. Întodeauna meciul de debut e cel mai greu şi cel mai important. Ne dorim foarte mult să obţinem o victorie din acest motiv şi, bineînţeles, pentru întreaga ţară. Se joacă de 1 decembrie şi este ziua naţională”, a spus Cristina Neagu.

Cristina Laslo înainte de CE 2018

Cristina Laslo la conferința de presă de dinaintea Campionatului European din Franța."Este cea mai importantă competiție pentru noi, pentru România, abia aștept să începem primul meci. Este o bucurie că lumea ne apreciază și ne vede cu așa mare potențial, sper să ne ridicăm la nivelul așteptărilor și să facem pași importanți în turneu."Primul meci al naționalei este pe 1 decembrie, în compania Cehiei, de la ora 19:00, și va fi transmis în direct pe TVR 1 și TVR HD.

Publicată de FRH – Federația Română de Handbal pe Marţi, 27 Noiembrie 2018

Rezultatele de vineri: Serbia – Polonia 33-26 (13-14) şi Danemarca – Suedia 30-29 (15-16), în grupa A, respectiv Muntenegru – Slovenia 36-32 (18-12), în grupa B.