Bergodi, îngrijorat de ratările Craiovei! „N-a fost un meci așa frumos, dar am meritat să câștigăm”

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat vineri, 03 iulie 2020, ora 22:25,
CRISTIANO BERGODI

Universitatea Craiova a urcat pe primul loc în Liga 1 după victoria din deplasare cu Gaz Metan Mediaș, scor 2-1, în etapa a șasea. ‘Alb-albaștrii’ puteau să fie egalați în ultimele minute de joc, deși au jucat în superioritate numerică. Antrenorul Craiovei, Cristiano Bergodi, este îngrijorat de numărul mare de ratări din partea jucătorilor săi.

Roberto Romeo a deschis scorul pentru Gaz Metan în minutul 22. Valentin Mihăilă a egalat în minutul 39.

Craiova a trecut în avantaj în minutul 54, după reușita lui Alexandru Cicâldău.

În minutul 71, Sergiu Buș, golgheterul de la Gaz Metan, a fost eliminat, după ce i-a înjurat pe arbitri.

În minutul 88, Gaz Metan Mediaș putea să egaleze în inferioritate numerică. Șutul lui Thomas Juel-Nielsen a fost respins senzațional de către portarul Pigliacelli.

În minutul 90+1, pe contraatac, Valentin Mihăilă a ratat incredibil, singur cu portarul. Jucătorul în vârstă de 20 de ani a șutat mult peste poartă, dintr-o poziție excelentă.

Chiar dacă n-am jucat așa bine în unele momente ale meciului, am avut ocazii foarte bune. N-a fost un meci așa frumos, dar important este că am câștigat. N-am ținut mingea așa de mult, cu un jucător mai puțin trebuie să plimbi mingea mai mult și să joci pe benzi.

Gaz Metan a jucat bine, dar noi am meritat să câștigăm acest meci. Am ratat mult și asta mă îngrijorează puțin. Dar e important că suntem la a patra victorie.

Urmează un meci foarte greu cu FCSB. E o echipă care are tehnică, joacă bine. Poate fi un alt meci foarte frumos, precum cel de la CFR. FCSB iese la joc și asta ar putea să fie un lucru bun pentru noi„, a spus Cristiano Bergodi la DigiSport.