Bergodi, în culmea fericirii: ”E o victorie extraordinară!” Ce spune antrenorul Craiovei despre lupta la titlu

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat duminică, 28 iunie 2020, ora 23:29,
bergodi fericire

Cristiano Bergodi este în culmea fericirii după victoria din Gruia, scor 3-2.

Craiova a condus cu 2-0, după reușitele lui Elvir Koljic (10′) și Valentin Mihăilă (56′), CFR Cluj a revenit în doar zece minute, prin Ciprian Deac (60′) și Vinicius (70′), iar Cicâldău a reușit golul victoriei în minutul 88.

Antrenorul Craiovei este în culmea fericirii după prima victorie în fața lui Dan Petrescu. Chiar dacă tehnicianul și-a lăudat elevii după ce aceștia au ajuns la trei victorii consecutive în play-off, Bergodi recunoaște că nu s-a gândit la titlu.

„Da, a fost cel mai frumos meci din sezon, extraordinar… Băieţii au făcut un meci foarte bun, o primă repriză extraordinară cu ocazii. În a doua repriză nu am mai ţinut mingea şi echipa cu experienţă a speculat. Dar am reacţionat bine şi ce pot spune? E o victorie extraordinară, un meci cu CFR foarte bun. Mergem înainte şi cred că pentru fotbalul românesc a fost unul dintre cele mai frumoase meciuri, ca publicitate, în sport. Ca antrenor nu mai câştigasem, dar mă bucur. Jucătorii capătă încredere în ce fac. Suntem acolo şi vedem ce facem în continuare.

Niciodată nu m-am gândit la titlu, dacă spuneam lucrul ăsta după trei meciuri. Am început bine campionatul. Nu credeam că vom câştiga la CFR acasă. Jucătorii au fost actorii pe teren. Pot apărea probleme, cum a fost cu Botoşani. Avem un grup unit şi bun, un lot complet. E normal că trebuie să fiu inspirat şi să aleg cele mai bun soluţii.” a declarat Bergodi după meciul cu CFR.