Barcelona și Bayern s-au calificat în sferturile de finală ale UCL, după ce au obținut victorii la scor în optimi

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat duminică, 09 august 2020, ora 00:28,
bayern-lewandowski

Bayern Munchen şi FC Barcelona s-au calificat, sâmbătă, în sferturile de finală ale Ligii Campionilor, după ce au trecut în optimi de Chelsea Londra, respectiv Napoli.

Bayern Munchen a respectat calculele hârtiei și s-a calificat în sferturile de finală ale Ligii Campionilor, după ce a învins-o și în retur pe Chelsea, cu scorul de 4 la 1. În tur a fost 3-0 pentru nemți. Meciul a fost arbitrat de românul Ovidiu Hațegan, care s-a evidențiat în două rânduri, după ce a dat un penalty pentru Bayern și i-a anulat un gol lui Chelsea. Golurile gazdelor au fost marcate de Lewandowski, care a semnat o „dublă”, Persic și Tolisso. În timp ce Abraham și-a trecut în cont golul de onoare al oaspeților.

barcelona-messi

Barcelona a trecut fără prea mari emoții, pe teren propriu, de Napoli și s-a calificat în sferturile de finală ale Ligii Campionilor. După doar 1-1 în tur, Messi a ieșit la rampă și le-a adus victoria catalanilor. Argentinianul și-a etalat din nou clasa în minutul 23, când a reușit un gol superb, după ce a driblat cinci adversari. Pentru Barcelona au mai marcat Clement Lenglet şi Luis Suarez. Golul italienilor a fost reușit de Insigne.