Belinda Bencic nu știe cum a câștigat! Ce a spus despre Simona Halep

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat miercuri, 20 februarie 2019, ora 23:31,
Bencic
Bencic

Belinda Bencic (locul 45 WTA) a salvat șase mingi de meci înainte de a o învinge pe bielorusa Arina Sabalenka (9 WTA), scor 6-4, 2-6, 7-6 (7), în optimile de finală ale turneului de la Dubai. Elvețianca va juca în runda următoare împotriva Simonei Halep (locul 2 WTA).

Bencic s-a crezut învinsă în mai multe momente ale partidei cu Sabalenka. În setul decisiv, Sabalenka a servit pentru meci la 5-3.

Sincer, în astfel de meciuri nu ai nicio idee ce se întâmplă. Nu te gândești la scor. Când e minge de meci, deja ești la limită. Nu știu cum am reușit să întorc scorul. Echipa mea a crezut mereu în mine, dar eu am avut momente în care nu am crezut. Cred că în cinci momente deja mă vedeam la vestiar făcând duș, iar apoi dintr-o dată am câștigat meciul. Nu m-am simțit foarte bine pe teren, este deșert aici și mingea sare destul de mult… este puțin dificil pentru jocul meu„, a spus Belinda Bencic pentru site-ul WTA.

Bencic a recunoscut că va fi o provocare să joace împotriva Simonei Halep, dar s-a declarat încrezătoare și a subliniat că nu simte presiune.

Simona este o campioană… evident că joacă diferit față de Sabalenka. Mă voi uita la niște meciuri ale ei mâine, dar acum vreau să mă bucur de această victorie. Nu am presiune împotriva ei. Mă simt bine în acest gen de situație. Sunt foarte fericită pentru parcursul meu de până acum și tot ce va veni de aici înainte este un bonus„, a mai declarat elvețianca.

Simona Halep și Belinda Bencic se vor înfrunta pentru a treia oară în circuitul WTA. Românca a câștigat în 2014 la Wimbledon (turul trei), iar elvețianca s-a impus în 2015 la Toronto, în finală (Halep a abandonat la 0-3 în setul decisiv).

Confruntarea din sferturile de finală ale turneului de la Dubai va începe după ora 17:00, ora României.

Halepbelinda bencicdubaisimona halepsabalenkasferturi de finalawtabencicarina sabalenka