VIDEO | Belgia învinge Anglia la Cupa Mondială. Ambele echipe merg în optimi

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat joi, 28 iunie 2018, ora 23:06,
Anglia-Belgia

Belgia a câștigat grupa G a Cupei Mondiale din Rusia, după ce a învins Anglia cu 1-0. Ambele echipe naționale au obținut calificarea în optimi. Într-un meci fără miză, Tunisia a trecut de Panama cu scorul de 2-1.

La Kaliningrad, Adnan Januzaj a înscris în minutul 53. Mijlocașul lui Real Sociedad a avut oexecuţie splendidă: şut cu stângul, aproape de vinclu.

Partida a fost destul de anostă, ambele echipe odihnindu-și jucătorii de bază.

Anglia: Pickford – Jones, Stones (Maguire 46′), Cahill – Alexander-Arnold (Welbeck 79′), Loftus-Cheek, Dier (cpt.), Delph, Rose – Rashford, Vardy. Selecţioner: Gareth Southgate.

Belgia: Courtois (cpt.) – Dendoncker, Boyata, Vermaelen (Kompany 74′) – Chadli, Fellaini, Dembele, T. Hazard – Januzaj (Mertens 86′), Batshuayi, Tielemans. Selecţioner: Roberto Martinez.

REZUMATUL PARTIDEI

Tunisia obține primele puncte la Cupa Mondială

La Saransk, Panama a avut șansa primei victorii la Cupa Mondială, la prima participare din istorie. La pauză, Panama a condus Tunisia cu 1-0, după golul din minutul 33. Șutul lui Jose Rodriguez a fost deviat în poartă de către fundașul Meriah.

Fakhreddine Ben Youssef a egalat în minutul 51, după un șut din 4-5 metri. Khazri a centrat perfect în mijlocul careului.

În minutul 66, Wahbi Khazri s-a aflat la finalizare, fructificând o centrare la colțul lung a lui Oussama Haddadi.

Panama: Penedo – Machado, R. Torres (cpt.) (Tejada 56′), Escobar, Ovalle – Barcenas, Godoy, Gomez, Avila (Arroyo 81′), Rodriguez – G. Torres (Cummings 46′). Selecţioner: Hernan Dario Gomez.

Tunisia: Mathlouthi (cpt.) – Naguez, Bedoui, Meriah, Haddadi – Sassi (Badri 46′), Skhiri, Chaalali – F. Ben Youssef, Khazri (Srarfi 88′), Sliti (Khalil 76′). Selecţioner: Nabil Maaloul.

Belgia și Anglia merg mai departe în optimi.