Becali nu dă prime pentru câștigarea Cupei! „Nu-i mare lucru victoria” Mesajul pentru Toni Petrea

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat miercuri, 22 iulie 2020, ora 23:56,
gigi-becali-patron-fcsb

FCSB a câștigat Cupa României, după 1-0 în finala cu Sepsi Sfântu Gheorghe, la Ploiești. Este primul trofeu pentru ‘roș-albaștri’ după o pauză de patru ani, dar Gigi Becali nu este impresionat. Finanțatorul FCSB a anunțat că nu va acorda prime pentru acest succes. Totodată, Becali a precizat că nu se va mai implica la echipă în perioada următoare.

FCSB nu mai câștigase Cupa României din 2015, iar ultimul trofeu pentru echipa bucureșteană data din 2016 (Cupa Ligii).

Grație acestui succes, FCSB a obținut calificarea în preliminariile Europa League.

Pe arena ‘Ilie Oană’ din Ploiești, Dennis Man a înscris în minutul 65, după o gafă uriașă în apărarea adversă. Sepsi a jucat în inferioritate numerică din minutul 80, după eliminarea lui Bouhenna.

Nu-i mare lucru victoria, bucuria reprezintă aia 300-400.000 euro. Avem și de la sponsor vreo 100.000, în total luăm vreo 400.000. La mine la buzunar. Prime? Pentru ce? Strângem bani pentru zile negre. Salariile rămân înjumătățite până în septembrie, după aia revin la normal.

Mi-a plăcut doar de Man. Coman a vrut a doua repriză, a mai mișcat, dar prima repriză nu a vrut. I-am spus lui Coman că Mirel nu îl ia la echipa națională dacă nu face faza defensivă. Lui Man nu ai ce să îi zici. Și când joacă echipa prost, tot face ceva.

Cu Toni Petrea nu am vorbit foarte mult, am venit, l-am salutat și atât. Nu mă bag deocamdată, i-am spus doar să facă antrenamente în așa fel încât fotbaliștilor când ajung acasă să le fie somn. Meciurile următoare merg la Mănăstire. Nu mă mai interesează, să facă ce vor ei. Petrea și Neubert să facă ce vor ei„, a spus Gigi Becali la DigiSport.