Gigi Becali a făcut anunțul: ”Nu mă interesează nimic, el va fi titular! Ăsta e ordinul!”

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat luni, 19 aprilie 2021, ora 13:31,
Gigi Becali
Gigi Becali

Partida dintre FCSB și FC Botoșani, meci în cadrul primei etape din play-off-ul Ligii 1, s-a terminat cu victoria gazdelor, scor 2-1.

Octavian Popescu și Ionuț Panțîru au întors în doar 4 minute soarta partidei de la Giurgiu în favoarea FCSB-ului. Golul de trei puncte a fost marcat de Panțîru, care a profitat de o eroare a portarului moldovenilor, Eduard Pap. Fundașul stânga a intrat în minutul 63 în locul lui Moruțan și a izbutit să dea primul gol în Liga 1 în tricoul formației antrenate de Toni Petrea.

Reușita a fost remarcată și de patronul Gigi Becali, care l-a ridicat în slăvi pe Panțîru. Finanțatorul a avut numai cuvinte de laudă la adresa jucătorului său, despre care a făcut o declarație interesantă. Conform acestuia, până la sfârșitul sezonului, Panțîru va fi titular incontestabil în echipa lui Toni Petrea, indiferent de poziția de joc sau de adversar.

„Golul lui Panțîru!? Eu sunt de 18 ani in fotbal! Am avut multe momente de bucurie, dar golul ăsta al lui Panțîru, ăsta a fost cel mai ‘bucuros’ gol din toate golurile pe care le-am avut eu.

A fost de trei puncte, cred că va fi și de campionat!  Și pentru că l-a dat el! Iar de acum o să-l vedeți pe teren în permanență, înseamnă că ne aduce baftă și bucurie.

Și trebuie să-i facem și noi lui o bucurie. Nu mă interesează nimic, el va fi titular! Nu mă interesează pe ce poziție, el trebuie să fie titular! Oriunde vrea antrenorul, să îi găseasca loc în echipă. Ăsta e ordinul, nu știu unde, nu stiu ce face. El mi-a făcut o bucurie și trebuie să joace!”, a spus Becali, potrivit sport.ro.

În urma victoriei aduse de fundașul lateral de 25 ani, FCSB rămâne prima în Liga 1, cu 36 de puncte. Etapa viitoare, formația lui Toni Petrea se deplasează la Clinceni pentru întâlnirea cu Academica.