VIDEO | Au SUPRAVIEȚUIT! Golul de generic al lui Kroos salvează Germania în minutul 95

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat sâmbătă, 23 iunie 2018, ora 23:38,
kross
kross

Meci de infarct, sâmbătă, la Soci, acolo unde Germania, campioana mondială en-titre a învins Suedia, scor 2-1, cu un gol marcat de Toni Kroos, în minutul 90+5!

După eșecul cu Mexic, scor 0-1, Germania trebuia să învingă Suedia, pentru a rămâne în cursa pentru calificarea în optimile de finală.

Suedia a deschis scorul prin Toivonen, în minutul 32, iar pentru Germania a egalat Reus, în minutul 48.

Din minutul 82, Germania a avut un jucător mai puţin, după eliminarea lui Boateng. Nemții au trăit periculos, dar au fost salvați de Toni Kroos, care a marcat golul victoriei în prelungiri, la ultima fază a meciului.

În ultima etapă a grupei, Germania va întâlni Coreea de Sud, iar Mexic va juca împotriva Suediei.

Vezi VIDEO cu golurile

Germania: Neuer – Kimmich, Boateng, Rüdiger, Hector (Brandt ’87) – Rudy (Gundogan ’31), Kroos – Müller, Draxler (Gomez ’46), Reus – Werner. Selecţioner: Joachim Low

Suedia: Olsen – Lustig, Lindelöf, Granqvist, Augustinsson – Claesson (Durmaz ’74), Larsson, Ekdal, Forsberg – Toivonen (Guidetti ’78), Berg (Thelin ’90). Selecţioner: Janne Andersson.

golsuediareuscupa mondialagermaniarusiaToivonenturneu finalcampionatul mondialtoni kroos