Au făcut primul pas! Victorie SUPERBĂ obținută de Dinamo în Portugalia

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat sâmbătă, 22 februarie 2020, ora 23:51,
dinamo-handbal-masculin

Dinamo a trecut sâmbătă, în deplasare, de formația portugheză Sporting Lisabona, cu scorul de 26-25 (13-9), în manşa tur a barajului pentru optimile de finală ale Ligii Campionilor.

Dinamo era eliminată anul trecut în aceeași fază a competiției de aceeași Sporting Lisabona, iar setea de revanșă a dinamoviștilor s-a văzut astăzi încă din debutul meciului.

Cele două echipe s-au succedat la conducerea jocului în prima repriză, însă pe finalul primei părți „dulăii” au stat foarte bine în apărare și au lovit decisiv pe atac, intrând la cabine cu un avantaj de patru goluri (9-13).

În partea secundă, portughezii au intrat mai motivați pe teren și au redus rapid din diferență (11-13). Deși Sportig s-a apropiat periculos în mai multe rânduri, dinamoviștii au manageriat foarte bine avantajul de pe tabelă și au reușit să rămână mereu în avantaj pe tabelă pe parcursul reprizei secunde, cu excepția unui 24-24 pe finalul meciului. S-a încheiat 25-26, iar dinamoviștii au prima șansă la calificarea în optimile de finală ale celei mai importante competiții intercluburi.

Manşa retur va avea loc în 1 martie, de la ora 17:30, pe terenul  dinamoviştilor, iar câştigătoarea din dubla manşă se va califica în optimile de finală ale Ligii Campionilor.