Atletico Madrid – Marseille, finala Europa League. Francezii s-au calificat după prelungiri

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat vineri, 04 mai 2018, ora 00:15,
UEFA
UEFA

Atletico Madrid și Olympique de Marseille s-au calificat în finala Europa League! În returul semifinalelor, spaniolii au câștigat pe teren propriu cu Arsenal Londra, scor 1-0, iar francezii au fost conduși cu 2-0 după 90 de minute la Salzburg, dar au obținut calificarea în a doua repriză de prelungiri.

La Madrid, formația lui Simeone a făcut un joc defensiv excelent și nu le-a permis englezilor să expedieze decât un șut pe poartă. Singura reușită a partidei a venit în minutul 45+2, când Antoine Griezmann i-a pasat lui Diego Costa, iar atacantul a trimis un șut imparabil sub bară, din 10 metri.

Atletico Madrid este echipa cu cele mai multe meciuri fără gol primit în acest sezon, 32 în toate competițiile, dintre toate formațiile care evoluează în primele cinci campionate ale Europei.

Atletico: Oblak – Thomas (Savici 90+3′), Gimenez, Godin, Hernandez – Vitolo (Correa 74′), Saul, Gabi, Koke – D. Costa (Torres 83′), Griezmann. Antrenor: Diego Simeone.

Arsenal: Ospina – Bellerin, Mustafi, Koscielny (Chambers 12′), Monreal – Ramsey, Xhaka, Wilshere (Mkhitaryan 68′) – Welbeck, Ozil – Lacazette. Antrenor: Arsene Wenger.

În meciul tur, cele două echipe au încheiat la egalitate, 1-1, după reușitele lui Alexandre Lacazette (61′) și Antoine Griezmann (82′).

Atletico Madrid ajunge pentru a treia oară în finala Europa League, un record pentru această competiție, alături de Sevilla. Atletico a cucerit trofeul în 2012, la Bucureşti, și în 2010, la Hamburg.

Arsenal Londra rămâne fără victorie în ultimele șapte deplasări în Spania, ultimul succes datând din februarie 2006 (1-0 cu Real Madrid în Liga Campionilor). Totodată, ‘tunarii’ au pierdut ultimele două semifinale de cupe europene disputate (precedenta cu Manchester United în Liga Campionilor, sezonul 2008-2009).

Red Bull Salzburg a avut 2-0 în fața lui Marseille după 90 de minute, egalând scorul la general după reușita lui Amadou Haidara (53′) și autogolul lui Bouna Sarr (65′)În 115 de minute, formația franceză n-a expediat niciun șut pe spațiul porții adverse, dar a înscris în urma unui corner în minutul 116, prin fundașul Rolando.

Salzburg: Walke – Lainer, Ramalho, Caleta-Car, Ulmer (Pongracici 96′) – Haidara, Schlanger (Minamino 84′), Samassekou, Berisha – Dabbur, Gulbrandsen (Hwang Hee-Chan 69′). Antrenor: Marco Rose.

Marseille: Pele – Sarr, Rami, L. Gustavo, Amavi – Lopez (Zambo 66′), Sanson (Rolando 101′) – Thauvin, Payet, Ocampos – Germain (N’Jie 84′). Antrenor: Rudi Garcia.

În partida tur, echipa din orașul Marsilia s-a impus cu 2-0 grație reușitelor lui Florian Thauvin (15′) și Clinton N’Jie (63′).