VIDEO | Atalanta scrie istorie în Liga Campionilor! Meci de vis făcut de Ilicic

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat miercuri, 11 martie 2020, ora 00:17,
atalanta-ilicic

Atalanta Bergamo, aflată la prima participare în Liga Campionilor, s-a calificat în sferturile de finală ale competiției după ce a învins, marţi, în deplasare, cu scorul de 4-3 (2-1), formaţia Valencia, în maşa a doua a optimilor.

Atalanta a deschis scorul în minutul 3. Ilicic a transformat o lovitură de la 11 metri obținută tot de el, după un duel cu Diakhaby. Gameiro a restabilit egalitatea în minutul 21, însă Ilicic o ducea din nou pe Atalanta în avantaj, după o nouă lovitură de pedeapsă. A fost 1-2 la pauză.

Gameiro a restabilit egalitatea în minutul 51 (2-2), iar Torres a dus-o pe Valencia în avantaj în minutul 67. Lucrurile nu aveau să se încheie aici, deoarece Ilicic a făcut meciul vieții. A mai trimis de două ori mingea în poarta apărată de Cillessen, în minutele 71 și 82 și i-a adus victoria Atalantei.

• Ilicic a devenit în urma meciului din această seară, primul fotbalist din istoria UEFA Champions League care marchează patru goluri într-un meci din deplasare, într-o fază eliminatorie

A fost 3-4, iar Atalanta s-a calificat în sferturile de finală ale Ligii Campionilor la capătul a două meciuri în care a marcat nu mai puțin de opt goluri. În tur, la Milano, Atalanta s-a impus cu scorul de 4-1.

Meciul a fost condus de o brigadă de arbitri condusă de Ovidiu Haţegan. Centralul român a dictat două lovituri de la 11 metri.