Atac RASIST în Rusia: „HAȚEGAN e un ȚIGAN ROMÂN!”

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat miercuri, 03 octombrie 2018, ora 16:56,
Akinfeev Hategan

Eliminarea lui Igor Akinfeev în doar câteva secunde a născut o polemică uriașă în Europa, dar mai ales în Rusia.

Cei mai mulți dintre specialiști i-au dat dreptate lui Ovidiu Hațegan, însă nu puțini au fost cei care l-au pus la zid pe arbitrul român, după ȚSKA – Real 1-0.

Ba chiar unul dintre ei a sărit serios calul, pe unul dintre forumurile din Rusia: „Credeam că partida s-a încheiat în al cincilea minut de prelungire. Dar țiganul român a păstrat ce era mai amuzant pentru final”.

„Scorul era atât de strâns, presiunea atât de mare. Un arbitru cu experienţă termina meciul.

Minutele de prelungire trebuie gestionate atent. Mai dai un fault, un aut, iar când e finalul, fluieri”, a fost opinia lui Ion Crăciunescu.