Atac nimicitor la adresa lui Tătărușanu! „Doamne, Dumnezeule, el nu apără de luni de zile!”

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat sâmbătă, 05 septembrie 2020, ora 10:19,
tatarusanu romania irlanda de nord

Dumitru Dragomir consideră că Ciprian Tătărușanu (34 de ani), portarul naționalei României, este principalul vinovat pentru golul primit de selecționata noastră în meciul cu Irlanda de Nord.

Fostul președinte al LPF susține că portarul de 34 ani ar fi trebuit să iasă și să prindă mingea aruncată de Lafferty în fața porții.

Irlanda de Nord a restabilit egalitatea în minutul 86 al meciului cu România. Într-un moment în care tricolorii dominau jocul, Lafferty i-a pasat perfect lui Whyte în fața porții, iar acesta a trimis mingea în plasă.

„A fost greșeală mare de portar! Portarul trebuia să iasă pe mingea. Doamne, Dumnezeule, el nu apără de luni de zile! Tu ce faci în poartă? Nu ieși pe minge înaltă în gura porții?”, a declarat Dragomir pentru „Gazetă”.

dumitru-dragomir-4

România și Irlanda de Nord au încheiat la egalitate, vineri, pe Arena Naţională, scor 1-1 (1-0), meciul disputat în prima etapă a Grupei I a Diviziei B a Ligii Naţiunilor. Golurile partidei au fost marcate de Puşcaş ’25 și Whyte ’86. Oaspeții au evoluat în inferioritate din minutul 39, după eliminarea lui Magennis.