VIDEO | Astra și-a aflat numele adversarei din finala Cupei României. Patru goluri în meciul Viitorul Pandurii – Craiova

Articol de Vlad Ciotoran - Publicat miercuri, 12 mai 2021, ora 22:22,
craiova-9
craiova-9

CS Universitatea Craiova s-a calificat în finala Cupei României, după ce a terminat la egalitate, scor 2-2, miercuri seară, în returul semifinalei. În prima manșă, echipa din Liga I s-a impus cu 3-0.

Viitorul Pandurii Tg. Jiu a deschis scorul în meciul disputat pe teren propriu, în minutul 17, prin Darius Buia, care a profitat de o gafă a lui Acka.

După doar două minute, oaspeții au restabilit egalitatea prin Ofosu.

Viitoul Pandurii a dus scorul la 2-1, în minutul 28. Paraschiv a înscris după o centrare în fața porții.

Scorul final a fost stabilit a fost stabilit în minutul 36. Fedele i-a pasat lui Camara, care i-a trimis lui Tudorie, acesta marcând pentru 2-2.

În finală, CS Universitatea Craiova o va întâlni pe Astra Giurgiu. Ultimul act al Cupei României, ediția 2020-2021, este programat pe 22 mai, pe stadionul ”Ilie Oană” din Ploiești.

Cele două echipe:

Viitorul Pandurii Târgu Jiu: Moga – Buleică (Ciul ’78), Băican (Misăraş ’81), Copaci, Dragu – Prejmerean, Ţegle (Cioiu ’78) – Mitrică (Vulpe ’87), Buia, Gîrbiţă, Paraschiv (Bădăuţă ’78). Antrenor: Cristian Lupuţ

CS Universitatea Craiova: Piglacelli – Căpăţînă, Bălaşa, Acka, Mitran – Fedele, Bic, Screciu (Mateiu ’71) – Ofosu (Constantin ’70), Tudorie (Mamut ’58), Camara (Cîmpanu ’71). Antrenor: Marinos Ouzounidis