Astra urcă provizoriu pe podium după victoria obținută în partida cu FC Voluntari, în primul meci al etapei a 16-a.

Cuplul Budescu-Alibec a funcționat perfect și împotriva echipei lui Cristiano Bergodi.

În minutul 11, Alibec putea marca unul dintre cele mai frumoase goluri din campionat. Atacantul Astrei a încercat o foarfecă din interiorul careului, însă Râmniceanu a fost la post.

reveniți la națională, Budescu și Alibec au reușit să creeze faza golului prin care Astra a deschis scorul la Giurgiu.

În minutul 19, Budescu a inventat o pasă care l-a pus pe Alibec în situație de unu la unu cu portarul, iar vârful Astrei a marcat elegant, cu un șut la colțul lung.

Pe ultimul loc în clasament, FC Voluntari a dat semne de viață.

Trupa lui Cristiano Bergodi a ratat trei mari ocazii după primirea golului.

În minutul 21, Mățan a șutat în bara laterală. Iar după pauză, în minutul 54, Papazoglou a a ratat cu poarta goală, trimițând pe lângă.

S-a terminat 1-0, iar Astra își ia punctele cu FC Voluntari. Echipa ilfoveană rămâne cu 7 puncte în 16 meciuri, iar situația devine dramatică.

Astra – FC Voluntari 1-0

Marcator: Alibec (19)

Astra: Lazar – Grahovac, Tamaş, Dima – Fl. Matei, Simion, Crepulja, Radunovic – V. Gheorghe, Alibec, Budescu
Rezerve: Kitanov, Carneiro Dias, D. Gheorghe, Răduţ, Biceanu, Begue, Tounkara
Antrenor: Bogdan Andone

FC Voluntari: Râmniceanu – Struna, Achim, Armas, Alex Vlad – Căpăţână, Gorobsov, Laidouni – Măţan, Papazoglou, Ion Gheorghe
Rezerve: Mitrev, Rodriguez Lopez, Kocic, Costin, Signorelli, Ebralidze, Simonovski
Antrenor: Cristiano Bergodi