VIDEO | Astra, eliminată din Cupa României! Sepsi merge în sferturi

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat joi, 31 octombrie 2019, ora 20:14,
sepsi astra
sepsi astra

Sepsi Sf. Gheorghe s-a calificat în sferturile Cupei României, după victoria cu 4-2 obținută pe teren propriu în fața Astrei.

Giurgiuvenii au început meciul fără Budescu și Alibec și au încasat gol repede pe terenul lui Sepsi.

În minutul 2, Fulop a înscris cu un șut puternic, sub bară, din interiorul careului.

Astra a egalat rapid, în minutul 16, prin Biceanu, cu un șut din prima, de la 16 metri.

Sepsi a păstrat însă ritmul și a reușit să revină în avantaj, în minutul 27, după golul marcat de Karanovic.

Echipa antrenată de Laszlo Csaba s-a desprins pe tabelă în minutul 49, când Konongo a scăpat singur în careu și l-a învins pe Lazăr.

Sepsi a mai înscris o dată, în minutul 57, pentru 4-1, prin Karanovic.

Finalista de anul trecut a rămas cu cea mai frumoasă fază a meciului, în urma căreia a înscris golul de 4-2, după o combinație superbă între Alibec și Budescu finalizată de Begue.

Echipele de start:

Sepsi: Niczulyi – Kilyen, Barisic, Bouhenna, Konongo –  Fulop, Velev, Flores – Gal-Andrezly, Karanovic, Ștefănescu.

Rezerve: Fejer, Vașvari, Safranko, Carnat, Florin, Deaconu, Salli. Antrenor: Laszlo Csaba

Astra: Lazar – Bruno, Graovac, Dandea, Dima, – Tamaș, Biceanu –  Stahl, Răduț, Matei – Tounkara. Rezerve: Kitanov, Simion, Alibec, Ajayi, Graur, Budescu, Begue. Antrenor: Bogdan Andone