Astra – CFR 0-2. Clujenii sunt la un pas de titlu! Gafă inexplicabilă comisă de un fundaș al gazdelor

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat duminică, 13 mai 2018, ora 23:20,
CFR bucurie
CFR bucurie

Extrem de motivată, CFR a învins-o fără probleme pe Astra, scor 2-0, iar echipa lui Dan Petrescu este acum la un pas de titlu în Liga 1.

La Giurgiu, CFR a deschis scorul prin Țucudean, în minutul 12, după un gol făcut cadou de muntenegreanul Radunovic. Imediat, Mulțescu l-a schimbat pe Radunovic, care a acceptat cu greu să iasă pe teren, considerând că vina i-a aparținut mai degrabă lui Iliev.

Până la pauză, CFR a mai înscris o dată, prin Omrani (minutul 32), iar clujenii au avut emoții doar în minutul 41, atunci când Arlauskis a salvat excelent la lovitura de cap trimisă de Abang.

S-au distanțat la 4 puncte

În repriza secundă, CFR nu a mai forțat, în timp ce Astra a fost incapabilă să pună probleme oaspeților. Echipa lui Petrescu s-a distanțat la 4 puncte de FCSB, care joacă luni un meci crucial la Craiova.

Dacă roș-albaștrii pierd în Bănie, CFR e campioană înaintea meciului cu Viitorul, din ultima etapă.

ECHIPELE:

Astra Giurgiu: Iliev – Butean, Bejan, Polczak, Erico, Radunovic (Buş ’20) – Seto (Dandea ’73), Mrzljak (Balaure ’53) – Matei, Abang, Stan

Antrenor: Gheorghe Mulţescu

CFR Cluj: Arlauskis – Manea, Vinicius, Mureşan, Camora – Hoban, Bordeianu (Djokovic ’61), Culio – Omrani (Ioniţă ’85), Ţucudean (Costache ‘81), Deac

Antrenor: Dan Petrescu