Atletico, egal în 10 oameni cu Arsenal! Marseille, aproape de finala Europa League

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat joi, 26 aprilie 2018, ora 23:48,
Griezmann
Griezmann

Cu un om în minus încă din minutul 10, după ce Vrsaljko a fost eliminat, pentru două cartonașe galbene, Atletico Madrid a scos un egal nesperat cu Arsenal: 1-1.

Cu Diego Simeone trimis în tribune, Atletico a fost supusă unei presiuni mari, iar inevitabilul s-a produs în minutul 61, atunci când Lacazette a marcat printr-o lovitură de cap.

Într-o formă excelentă, Lacazette a ajuns la 7 goluri în ultimele 7 meciuri, în toate competițiile.

Arsenal nu a reușit însă să păstreze avantajul de un gol: pe contraatac, Griezmann a făcut 1-1, în minutul 82, iar acum madrilenii au prima șansă la calificarea în finala Europa League. A fost primul gol reușit de Griezmann în Anglia!

ECHIPELE

Arsenal: Ospina – Bellerin, Mustafi, Koscielny, Monreal – Ramsey, Xhaka, Wilshere – Welbeck, Lacazette, Ozil

Atletico Madrid: Oblak – Vrsaljko, Gimenez, Godin, Hernandez – Correa (’75 Savic), Saul Niguez, Partey, Koke – Gameiro (’65 Gabi), Griezmann (’85 Torres)

Marseille, victorie cu Salzburg

În cealaltă semifinală din Europa League, Marseille a învins-o pe Salzburg cu 2-0.

Austriecii, care au trecut în fazele anterioare de Dortmund și Lazio, au luat gol pe Velodrome încă din minutul 15. Thauvin a marcat pentru 1-0 printr-o lovitură de cap, ajutându-se însă și de mână.

După pauză, Salzburg a avut o șansă mare de gol, însă tot Marseille a înscris, în minutul 63, prin rezerva N’Jie, care a avut nevoie de mai puțin de 180 de secunde pentru a marca.

Gulbrandsen a lovit bara pentru Salzburg, iar Marseille s-a impus în final cu 2-0.

ECHIPELE

Marseille: Pele – Sarr, Rami, Gustavo, Amavi – Lopez (’60 N’Jie), Sanson – Thauvin (’81 Germain), Payet, Ocampos (’52 Anguissa) – Mitroglou

Salzburg: Walke – Lainer, Ramalho, Caleta-Car, Ulmer – Haidara (’81 Yabo), Samassekou, Wolf (’68 Schlager), Berisha – Hwang (’60 Gulbrandsen), Dabbur

Arsenal succesArsenal AtleticoArsenal meciMarseille SalzburgMarseille victorieArsenal victorie