VIDEO | Argentina – Islanda 1-1. Messi a ratat un penalty! Surpriză mare la CM

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat sâmbătă, 16 iunie 2018, ora 18:04,
Messi Islanda

Islanda a jucat fără complexe în fața vedetelor Argentinei și a scos o remiză nesperată, scor 1-1.

Aguero a deschis scorul încă din minutul 19, însă Islanda, aflată în premieră la Mondiale, a dat imediat replica, Finnbogason reușind să egaleze la primul șut pe poartă al nordicilor.

A urmat o dominare clară a Argentinei, care a presat cu toate liniile în căutarea victoriei. Messi, într-o zi foarte slabă, a ratat un penalty în minutul 62, iar starul Barcelonei a fost neinspirat la aproape toate fazele, nereușind să-și ajute colegii.

Islanda a rezistat eroic până la final și a terminat la egalitate cu Argentina, 1-1.

ECHIPELE:

Argentina: Caballero – Salvio, Otamendi, Rojo, Tagliafico – Mascherano, Biglia (Banega ’54)- Meza (Higuain ’84), Messi, Di María (Pavon ’75) – Aguero.

Selecţioner: Jorge Sampaoli

Islanda: Halldórsson – Árnason, Saevarsson, R.Sigurdsson, Magnusson – Gudmundsson (Gislason ’63), Gunnarsson (Skulason ’76), Hallfredsson – Bjarnason, Finnbogason (Sigurdarson ’89), G.Sigurdsson.

Selecţioner: Heimir Hallgrimsson

Meciul a fost arbitrat de Szymon Marciniak, din Polonia.