Arbitru olandez la Bayern-Real, în semifinalele Ligii Campionilor

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat luni, 23 aprilie 2018, ora 19:30,
bayern-real
bayern-real

Olandezul Bjorn Kuipers va arbitra, miercuri, partida Bayern Munchen – Real Madrid, în prima manșă a semifinalelor Ligii Campionilor.

Kuipers (45 de ani) va fi ajutat la cele două tușe de către conaționalii Sander van Roekel și Erwin Zeinstra. Arbitri adiționali sunt Pol van Boekel și Dennis Higler, iar arbitrul de rezervă va fi Charles Schaap.

Arbitru FIFA din 2006, Bjorn Kuipers a fost accidentat câteva luni, iar ultima partidă europeană arbitrată a fost Marseille-Leipzig, scor 5-2, în manșa retur a sferturilor de finală din Europa League.

Kuipers a arbitrat-o pe Real Madrid în toamna anului trecut, în deplasarea de la Dortmund, din grupele Ligii Campionilor.

Bjorn Kuipers face parte din elita arbitrajului european și a oficiat finala Ligii Campionilor din 2014 (Real Madrid-Atletico Madrid), precum și alte două semifinale de Ligă.

Președintele bavarezilor pune presiune pe arbitri

Uli Hoeness, președintele clubului Bayern Munchen, a declarat că vrea să vadă un arbitraj mai bun decât în confruntarea de anul trecut, din sferturile de finală ale Ligii Campionilor.

În mod normal, nu sunt cel care să se plângă de arbitri, dar acel arbitru [Viktor Kassai] nu a comis doar o greșeală fundamentală, ci trei sau patru. Și asta a fost pur și simplu jenant„, a spus Hoeness.

În aprilie 2017, Real Madrid a avut nevoie de prelungiri pentru a se califica în semifinalele Ligii Campionilor, cu scorul general de 6-3. Bayern a pierdut meciul de pe teren propriu, scor 1-2, dar a câștigat în timp regulamentar pe arena Santiago Bernabeu. Ulterior, formația spaniolă a înscris trei goluri în reprizele de prelungiri.