Anunțul trist făcut de Ana Bogdan, revelația lunii aprilie în circuitul WTA

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat joi, 10 mai 2018, ora 18:30,
Ana Bogdan
Ana Bogdan

Ana Bogdan, clasată pe locul 67 în ierarhia WTA, a anunțat că nu va putea să participe la turneul de categorie Premier 5 de la Roma, din cauza unei accidentări la cotul drept.

Accidentarea sportivei în vârstă de 25 de ani a survenit în timpul participării în calificările turneului de la Madrid. Românca a pierdut în fața cehoaicei Kristyna Pliskova, scor 6-3, 5-7, 2-6.

Turneul pe zgură de la Roma se va desfășura în perioada 14-20 mai și este dotat cu premii totale în valoare de 3.351.720 de dolari.

Din păcate, nu voi putea participa anul acesta la Roma, un turneu la care mi-am dorit tare mult sa joc, din cauza unei…

Publicată de Ana Bogdan pe 9 Mai 2018

Revelația lunii aprilie

Ana Bogdan a fost remarcată de WTA și de către fani pentru performanțele din luna aprilie. Sportiva din Sinaia a câștigat premiul “Revelaţia lunii aprilie”, după ce a fost nominalizată pentru prima dată în carieră la această distincție.

La începutul lunii aprilie, Ana Bogdan a ajuns în semifinalele turneului de la Monterrey (Mexic), disputat pe hard, fiind eliminată de către iberica Garbine Muguruza (locul 3 WTA), cea care a câștigat trofeul.

Apoi, românca a jucat în turneul pe zgură de la Bogota (Columbia), unde s-a oprit tot în penultimul act. Karolina Anna Schmiedlova din Slovacia a învins-o pe Ana Bogdan, câștigând ulterior trofeul.