Anunțul lui Cristiano Ronaldo după meciul de coșmar cu Slovenia de la EURO 2024

Articol de Ionuț Nichita - Publicat marți, 02 iulie 2024, ora 08:32,

Portugalia a reușit să se califice în sferturile de finală ale Campionatului European. Echipa lui Roberto Martinez a fost nevoită să sufere pentru a ajunge în primele opt echipe ale turneului final din Germania.

Lusitanii au avut nevoie de penalty-uri pentru a putea elimina o națională a Sloveniei care s-a apărat excelent pe durata a 120 de minute.

Ba mai mult, formația lui Matjaž Kek a fost foarte aproape să dea lovitura și să o trimită acasă pe fosta campioană europeană în prelungiri, când Sesko a scăpat singur cu portarul portughezilor, dar a ratat incredibil.

Cristiano Ronaldo a avut și el parte de un meci slab pentru standardele sale. Pe lângă faptul că marele atacant portughez a avut nu mai puțin de cinci ocazii gol în 90 de minute și nu a reușit să marcheze, jucătorul celor de la Al-Nassr a ratat și primul penalty din acest an, în minutul 105 al primei reprize de prelungiri.

În cele din urmă, Cristiano Ronaldo s-a revanșat la loviturile de departajare, când a reușit să trimită în plasa laterală, fiind primul jucător care a deschis seria pentru Portugalia.

La finalul meciului, starul portughez a anunțat că EURO 2024 va fi ultimul din cariera sa de jucător: „Acesta este ultimul meu Campionat European, cu siguranță. Dar nu sunt afectat de asta, sunt condus de entuziasm în continuare.

Îmi pare rău pentru fani, voi da mereu tot ce am mai bun pentru acest tricou, indiferent dacă ratez sau nu. Și voi face asta toată viața. Trebuie să-ți asumi responsabilitatea!”, a declarat Cristiano Ronaldo la finalul meciului.

Pentru un loc în faza semifinalelor, Portugalia o va întâlni pe Franța, formație care a trecut de Belgia în cadrul optimilor de finală cu scorul de 1-0, grație unui autogol.