Antrenorul Parmei, încrezător după eşecul cu Inter. Ce a spus despre Man şi Mihăilă

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat vineri, 05 martie 2021, ora 11:10,
Dennis Man
Dennis Man

Roberto D’Aversa s-a arătat încrezător după eşecul suferit de Parma, 1-2 cu Inter. Antrenorul emilianilor a declarat că jocul echipei i-a dat speranţe în lupta pentru evitarea retrogradării.

Contra liderului din Serie A, Man a fost titular, însă a fost înlocuit la pauză, după ce a avut o ciocnire dură cu un adversar la jumătatea primei reprize. Mihăilă a evoluat în repriza a doua pentru gazde.

Roberto D’Aversa i-a menţionat şi pe cei doi jucători români atunci când a analizat jocul cu Inter.

„Am făcut un joc aproape excelent. Kurtic și Man au avut ocazii importante în prima repriză, iar pe final puteam forța egalarea cu încă o fază fixă. Atunci când faci o greșeală în Serie A, oricât de mică ar fi, ești pedepsit.

Nu văd de ce nu am putea să evităm retrogradarea, mai ales dacă ținem cont de modul în care am jucat astăzi. Să nu uităm că jucăm fără vârf în acest moment, Pelle și Inglese încă nu sunt pregătiți 100%. Echipa s-a prezentat bine astăzi. Îmi pare rău că după un asemenea joc nu am obținut măcar un punct.

Din păcate facem greșeli care ne costă și luăm goluri absurde pentru o echipă care luptă să evite retrogradarea. Trebuie să fim mai hotărâți în atac, Mihăilă putea șuta în câteva rânduri” – a declarat antrenorul Parmei.

Man a avut o ocazie importantă de gol şi a fost înlocuit la pauză după ce a acuzat stări de ameţeală în urma ciocnirii cu Bastoni. Fostul jucător de la FCSB a avut o evoluţie consistentă în prima parte a meciului.

Cifrele lui Dennis Man din meciul Parma – Inter 1-2