Antrenorul Norvegiei recunoaște supremația României: „Nu am avut nicio șansă!”

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat joi, 06 decembrie 2018, ora 09:23,
thorir
thorir

România i-a administrat Norvegiei cea mai grea înfrângere din istorie la Campionatul European, 31-23, și s-a calificat în grupa principală. Selecționerul echipei Norvegiei, Thorir Hergeirsson, a recunoscut supremaţia României.

„În primul rând aş vrea să felicit echipa României şi pe prietenul meu Ambros Martin. Nu am avut nicio şansă! Au meritat să câştige şi cred că vor merge la Paris şi vor juca pentru medalii”, a declarat Thorir Hergeirsson.

La mijlocul primei reprize am făcut anumite greşeli în apărare, iar în atac am terminat acţiunile prea repede, a fost periculos. Echipa României a fost disciplinată. În repriza secundă am încercat să facem tot ce se poate să revenim, am avut o mică speranţă, dar adversarul a fost prea puternic”, a adăugat tehnicianul.

Norvegia are şapte titluri în cele 12 ediţii ale Campionatului European.